Mental retarde çocuklarda denge ve el becerilerinin günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of balance and hand skills on activities of daily living in children with mental retardation.
  1. Tez No: 203329
  2. Yazar: ELİF DURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Mental Retarde (MR) çocukların denge, ince el becerileri, kavrama kuvvetlerinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelerin günlük yaşam aktivitelerine (GYA) etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 20 MR (yaş ortalaması 11.40±2.46 yıl) ve 20 sağlıklı çocuk (yaş ortalaması 11.40±2.46 yıl) dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan çocukların dengeleri tek ayak denge testi ile; ince el becerileri Modifiye Dokuz Delikli Peg Testi (MDDPT) ve Modifiye Jebsen El Fonksiyon Testi (MJEFT) ile; kavrama kuvvetleri dinamometre ve pinçmetre ile; GYA ise WeeFIM- Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü ile değerlendirilmiş ve sonuçlar her iki grupta karşılaştırılmıştır. MR çocuklarda, sol palmar kavrama kuvveti ve sol gözler açık tek ayak denge ortalaması daha az bulunmuştur. MR çocuklar, MDDPT'ni ve MJEFT'nin çoğu alt testini sağlıklı çocuklara kıyasla daha uzun sürede gerçekleştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was done to evaluate balance, fine hand skills, hand grip strengths in children with mental retardation (MR) and to assess the effect of these factors on activities of daily living (ADL). Twenty children with MR (mean age 11.40±2.46 years) and 20 healthy children (mean age 11.40±2.46 years) participated in this study. Balance was evaluated with single leg balance test, fine hand skills were evaluated with Modified Nine Hole Peg Test and Modified Jebsen Hand Function Test, grip strengths were evaluated with dynamometer and pinchmeter, ADL were assessed with WeeFIM in all subjects, and the results were compared between two groups. As compared with healthy children, the average left palmar grip strength scores and the average time of left single teg balance test with the eyes open were found lower and test finish time for most subtests of the MNHPT and MJHFT were found longer in children with MR.