12 haftalık eğlenceli atletizm programının 10-14yaş aralığında olan hafif derecede zihinsel engelli çocukların motor gelişimleri üzerinde etkileri ile ebeveynlerin çok boyutlu destek ve stres algılarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of 12 weeks of fun athleticsprogram on the motor development of children with mildintellectual disability, aged 10-14, and the effect of parentson multidimensional support and perceptions of stress
- Tez No: 733393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma ''12 Haftalık Eğlenceli Atletizm Programının 10-14 Yaş Aralığında Olan Hafif Derecede Zihinsel Engelli Çocukların Motor Gelişimleri Üzerinde Etkileri İle Ebeveynlerin Çok Boyutlu Destek Ve Stres Algılarına Etkisinin Araştırılması'' amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu 10 kontrol,10 deney grubu olmak üzere 20 hafif derecede zihinsel engelli öğrenci oluşturmuştur. Tesadüfi örneklem yöntemi ile öğrenciler iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunun yaş ortalamaları 10,90±2,28 yıl; deney grubunun yaş ortalamaları 11,80±1,47 yıldır. Deney grubuna 12 hafta süreyle haftada 2 gün eğlenceli atletizm eğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna bu sürede eğlenceli atletizm eğitimi uygulanmamıştır. Tüm katılımcıların motor becerilerini 'Brian Mackenzie 101 Performance Evaluation Tests ve MEB Psikomotor Beceriler Kaba Değerlendirme Formu ön ve son testlerde ölçülmüştür. Ebeveynler için stres algısını (ASÖ) Algılanan Stres Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda veriler normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerden Wilcoxon İşaretli Sıra Test İstatistiği ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of“Investigating the Effects of the 12-Week Fun Athletics Program on the Motor Developments of Children aged 10-14 years with Mild Intellectual Disability, and the Effects of Parents on Multidimensional Support and Stress Perceptions”. The sample group of the study consisted of 20 mildly mentally retarded students, 10 of which were in the control group and 10 in the experimental group. The students were divided into two groups by the random sampling method. The mean age of the control group was 10.90±2.28 years; The mean age of the experimental group was 11.80±1.47 years. An entertaining athletics training program was applied to the experimental group 2 days a week for 12 weeks, while entertaining athletics training was not applied to the control group during this period. The motor skills of all participants were measured in the Brian Mackenzie 101 Performance Evaluation Tests and the MoNE Psychomotor Skills Rough Evaluation Form in the pre- and post-tests. Perceived Stress Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale were used for parents' perception of stress (PSO). Since the data did not show normal distribution as a result of the statistical analyzes, non-parametric statistical methods, Wilcoxon Signed Rank Test Statistics and descriptive statistics were used.