Serebral palsili çocuklarda ayak deformitelerinin podoskop ile değerlendirilmesi
Evaluation of the foot deformities in children with cerebral palsy by using podoscope
- Tez No: 203328
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Serebral Palsi (SP) gelişimini tamamlamamış beyin dokusunun ilerleyici olmayan bir hastalığıdır. Prevalansı ortalama binde 2-3'tür. SP'li çocuklarda çeşitli ayak deformiteleri görülmekte olup bu deformitelerin erken teşhisi, tedavileri açısından önemlidir.Bu çalışma, 3-17 yaşları arasında 33 erkek ve 14 kız, toplam 47 gönüllü SP'li çocuklar üzerinde 94 olguda (ayak) gerçekleştirildi. Çalışmada iki hastanın birer ayağı pes planus ve pes cavus yönünden değerlendirmeye alınamadı. Çocukların ayak görüntüleri podoskop üzerinde fotoğraflanarak, calcaneovalgus, calcaneovarus, pes planus ve pes cavus değerlendirmeleri yapıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi.Buna göre 47 çocukta 92 olgunun 55'inde pes planus (% 59.8), 6'sında pes cavus (% 6.5) tespit edilmiştir. Topuk görüntüleri incelenen 94 olgunun 57'sinde calcaneovalgus (% 60.63), 6 olguda calcaneovarus (% 6.38) görülmüştür. Pes planus'lu olguların 48'ine (% 87.3) calcaneovalgus eşlik etmekyeydi (p0.05).SP'li çocukların ayak deformitelerinden pes planus ve pes cavus fazlaca çalışılmadığından bu çalışmanın, SP'li çocukların ayak deformitelerini ortaya koyması açısından faydalı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a neuro-developmental disorder resulting from non-progressive injury of immature brain tissue. The total prevalance of CP is nearly 2-3 per thousand. Some various foot deformities can be observed in CP children and the early diagnosis of these deformities is important on account of treatment of the diseases.This study was carried out with in volunteer 47 CP children, 33 male and 14 female (3-17 years). The study was applied with 94 events (feet) and one of the foot of the two patients weren?t appraised by the pes planus and pes cavus. The children?s feet were pictured on podoscope and the degree of the calcaneovalgus, calcaneovarus, pes planus and pes cavus were investigated. The results were analysed statistically.According to the results of 92 events with in volunteer 47 CP children, pes planus was observed in 55 events (59.8 %) and pes cavus was in 6 events (6.5 %). The number of determined heel events were 94, calcaneovalgus was observed in 57 events (60.63 %) and calcaneovarus was in 6 events (6.38 %). Calcaneovalgus and pes planus were observed together in 48 events (87.3 %) (p0.05).Due to scant study of the pes planus and pes cavus included in deformities of CP children, this study is thought to be useful to demystifying the foot deformities of CP children.