Broyler yemlerine organik asit katılmasının besi performansı ve ince bağırsak mikrobiyolojisi üzerine etkileri
Effects of organic acid in broiler feeds on fattening performance and intestinal microbiology
- Tez No: 203350
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY DENİZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma; antibiyotik büyütme faktörlerine alternatif olarak broyler yemlerine katılan organik asitlerin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, sıcak karkas ağırlığı ve randımanı gibi besi performansı parametreleri ile ince bağırsak ağırlığı, pH'sı ve mikrobiyolojisi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada 300 adet günlük Avian Farm broyler erkek civcivler kullanılmıştır. Denemede kullanılan civcivler kontrol, organik asit ve avilamisin grubu olarak her grupta 100 adet hayvan olacak şekilde 3 ana gruba ayrılmıştır. Ana grupların her biri ise yirmi adet civciv içeren beş tekrar grubuna ayrılmıştır. Deneme 41 gün sürdürülmüştür. Araştırma süresince tüm gruplara broyler başlangıç (0-21. günler), broyler geliştirme (22-35. günler) ve broyler bitiriş (36-41. günler) yemleri ad libitum olarak verilmiştir. Kontrol grubunun yemine herhangi bir katkı yapılmazken, organik asit grubunun yemine 2 g/kg dozunda organik asit kombinasyonu (Lunacompacid® Herbex Dry), avilamisin grubunun yemine ise 10 mg/kg dozunda avilamisin (Kavimix Maxus®-10) katkısı yapılmıştır.Araştırmanın sonunda; organik asit ve avilamisin katkısı canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, karkas ağırlığı ve ölüm oranları gibi besi performansı parametrelerini istatistik düzeyde etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Organic Acid in Broiler Feeds on Fattening Performance andIntestinal MicrobiologyThis research is done in order to determine the effects of the organic acids supplemented to broiler diets as an alternative to antibiotic growth promoters; the effects can be observed on body weight, body weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, hot carcass weight and dressing percentage which are fattening performance parameters and also small intestine weight, pH and microbiology.During the trial, a total of 300 one day old Avian Farm broiler male chicks were used. The chicks were randomly divided into 3 main groups (control, organic acid and avilamycin), each with 5 replicate groups containing 20 chicks. The trial was lasted in 41 days. During the trial all the groups were fed with broiler starter (0-21st days), broiler grower (22nd-35th days) and broiler finisher (36th -41st days) diets as ad libitum.Where no supplementary were put into the control group?s diet, the organic acid group was given 2 g/kg organic acid combination (Lunacompacid® Herbex Dry) and the avilamycin group was given 10 mg/kg avilamycin (Kavimix Maxus®-10) supplementary to their diet.At the end of the trial the organic acid and the avilamycin supplements were not significantly affect the dietary performance parameters such as body weight, body weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, carcass weight and mortality.