Ördeklerde kuluçkalık yumurta ağırlığı ve depolama süresinin kuluçka sonuçları, civcivlerde büyüme performansı ile kesim ve karkas özellikleri üzerine etkisi.
Effects of hatching egg weight and length of storage period on hatching success, growth, slaughter and carcass characteristics in ducks.
- Tez No: 203353
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN PETEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Pekin ördeklerinde kuluçkalık yumurta ağırlığı ve depolama süresinin kuluçka sonuçları ile bu yumurtalardan çıkan civcivlerin büyüme performansı, kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Deneme başında ağırlıklarına göre küçük, orta ve ağır olarak 3 ayrı gruba ayrılana kuluçkalık yumurtalar rasgele 3 alt gruba ayrılarak 5, 10 ve 15 gün süre ile depolanmıştır. Depolama süresi sonunda, yumurtalar tartılarak ağırlık kayıpları hesaplanmıştır. Kuluçka parameterleri olarak inkübasyon süresi, döllülük oranı, kuluçka randımanı, çıkım oranı ve embriyo ölümleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of hatching egg weight and length of storage period on hatchability and subsequent growth performance, slaughter and carcass chracteristics of pekin ducks. Eggs were classified into 3 groups on the basis of egg weight small, medium, and large. Then, the eggs in each group were further divided into 3 storage period treatments (5, 10, or 15 days). At the end of the storage period eggs were weighted individually to determine egg weight loss. Hatching time, apparent fertility, hatchability of total and of fertile eggs, embryonic mortality, and body weights of ducklings at hatch were determined to measured hatching success. Body weight, the feed consumption, feed conversation ratio and survival rate were recorded from the hatch to 11 weeks of age.