Gebelik haftasına göre düşük ağırlıkta doğan (SGA) çocukların prepubertal dönemde metabolik yönden değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic status among prepubertal children born small for gestational age
  1. Tez No: 203377
  2. Yazar: PINAR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALİKAŞİFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gebelik haftasına göre düşük ağırlıkta doğan (SGA) çocukların yenidoğan dönemini ilgilendiren artmış morbidite ve mortalitesi yanında uzun dönemde ortaya çıkan metabolik ve endokrinolojik sorunları mevcuttur. Erişkinlerde yapılan retrospektif çalışmalar insülin direnci, glukoz intoleransı, hipertansiyon ve kardiyovasküler mortalitenin artışının SGA ile birlikteliğini göstermiştir. Bu konudaki çalışmaların çoğu erişkin ve pubertal yaş grubunu kapsamaktadır. Çalışmamızda prepubertal yaş grubundaki SGA'ların metabolik yönden değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma grubunu Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nde, Ocak 1996- Aralık 2000 tarihleri arasında, gebelik haftasına göre düşük ağırlıkta, miadında doğmuş, şu an 6-10 yaşları arasında olan 34 prepubertal çocuk; kontrol grubunu ise gebelik haftasına göre normal doğum ağırlıklı olarak, miadında doğmuş, şu an 6-10 yaşları arasındaki 47 prepubertal çocuk oluşturdu. Bilinen kronik hastalığı ya da genetik bozukluğu olanlar, uzun süredir ilaç kullananlar ve obez olanlar çalışma dışında bırakıldı. Çalışma grubundaki vakalar boy yakalaması yapanlar ve yapmayanlar olarak ikiye ayrıldı. 12 saatlik açlığı takiben bazal glukoz, insülin, trigliserid, total kolesterol, LDL-kolesterol, leptin, adiponektin, tümör nekrozis faktör-? (TNF-?), IGF-I, IGFBP-1 ve IGFBP-3 düzeyi için kan örneği alındı; HOMA-IR indeksi hesaplandı. Ailesinden onam alınan 16 SGA'lı çocuğa (13 boy yakalaması yapan, 3 boy yakalaması yapmayan) oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapıldı.SGA'lı çocuklar ile AGA'lı çocuklar arasında bazal glukoz, insülin düzeyleri ile HOMA-IR indeksi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Children born small for gestational age do not only face the increased risk of perinatal morbidity and mortality but also the long term metabolic and endocrinologic disturbances in later life. Studies performed in adulthood highlights the evidence of linking small for gestational age (SGA) with high risk of developing insulin resistance, type 2 diabetes, hyperlipidemia, hypertension and cardiovascular disease. Our goal is to evaluate metabolic satatus among prepubertal SGA children since the studies are mostly performed among pubertal children or adulthood .The study population consisted of 34 prepubertal, term, SGA children aged 6-10 years, born at Hacettepe University İhsan Doğramacı Children?s Hospital; control group included 47 prepubertal, term, AGA children. Subjects with a past medical history of chronic illness, obesity, genetic disease and those who had to take regular medication were excluded (3 subjects in each group). Study population was subgrouped due to length catch-up growth (LCUG). Following an over-night fasting, blood samples were obtained for basal glucose, insulin, triglycerides, total cholesterol, LDL-cholesterol, leptin, adiponectin, tumour necrosis factor-? (TNF-?), IGF-I, IGFBP-1 and IGFBP-3 levels. HOMA-IR index was calculated. 16 SGA children (13 with LCUG, 3 without LCUG) with parental approval underwent an oral glucose tolerance test.No significant difference in serum basal insulin or glucose levels and HOMA-IR index was found between the SGA and AGA children.