Yardımlı üreme tekniği ile doğan bebeklerde yeni ballard skorlaması ile gebelik yaşı belirlenmesi
Assessment of gestational age with new ballard score in newborns conceived by intracytoplasmic sperm injection pregnancies
  1. Tez No: 203378
  2. Yazar: BANU MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gebelik yaşının belirlenmesinde son adet tarihine göre hesaplama, antenatal erken ultrasonografik değerlendirme ve fizik ve nöromusküler muayene bulgularına dayanan skorlama sıklıkla kullanılan yöntemlerdir. Gebelik yaşı ancak yardımlı üreme tekniği ile olan gebeliklerde (örn. İn vitro fertilizasyon, ovulasyon indüksiyonu, in utero inseminasyon) kesin olarak belirlenir. Bu çalışmanın amacı gebelik yaşı kesin olarak bilinen yardımlı üreme tekniği ile olan gebeliklerden doğan bebeklerde Yeni Ballard Skorlamasının doğruluğunun ve geçerliliğinin araştırılmasıdır. Hastanemizde yardımlı üreme teknikleri kullanılarak olan gebeliklerden doğan, gebelik yaşı 23 hafta ile 40 hafta 3 gün arasında değişen toplam 430 yenidoğan çalışmaya alındı. Tüm çalışma grubuna (n=430) bakıldığında bilinen gebelik haftası ile skor ile bulunan gebelik haftası arasındaki korelasyon katsayısı 0.98 idi, regresyon eşitliği lineerdi (y=0.73+0.97x). Gebelik yaşının Yeni Ballard Skorlaması ile %95 güven aralığında ±4.87 gün hatayla saptanabileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
Gestational age of a newborn infant is determined by the last menstrual period of the mother, early antenatal ultrasonography and postnatal examination of physical and neuromuscular maturation. However gestational age is already known in pregnancies with artificial reproductive technologies such as in vitro fertilization, ovulation induction and in utero insemination. The aim of this study was to determine the accuracy and validity of New Ballard Score in newborn infants born from intracytoplasmic sperm injection (ICSI) pregnancies whose gestational ages were accurately known. In our hospital we examined 430 newborns born from ICSI pregnancies during the period between June 2005 and November 2007. The gestational ages of the subjects ranged from 23 to 40 weeks and 3 days. For these infants, the correlation coefficent between the gestational ages determined by New Ballard Score and the real gestational ages was 0.98, regression line was linear (y=0.73+0.97x).