Tükrük bezinin mukoepidermoid karsinom ve adenoid kistik karsinomlarında p27, Jab1, Skp2 ve PGP9,5 ekspresyonu
Expression of p27, Jab1, Skp2 and PGP9,5 in mucoepidermoid carcinoma and adenoid cystic carcinoma of salivary glands.
  1. Tez No: 203381
  2. Yazar: NAZMİYE DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. GAYE GÜLER TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mukoepidermoid karsinom (MEK) ve adenoid kistik karsinom (AKK) tükrük bezinin en sık görülen malign tümörleridir. Bu çalışmada 1990-2006 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tükrük bezi tümörü tanısı almış olguların histolojik tip, lokalizasyon, yaş ve cinsiyetlerine göre dağılımı incelendi. Bunlar içerisinden 25 MEK ve 19 AKK olgusundan çalışma grubu oluşturuldu. Siklin bağımlı kinaz inhibitörü olan p27 hücre siklusunda negatif regülatuardır. Jab1, Skp2 ve PGP9,5 ise p27 yıkım yolağında rol alan proteinlerdir. Doku mikrodizisi oluşturma (TMA) tekniği ile 44 tükrük bezi tümör olgusunda, p27 ile Jab1, Skp2 ve PGP9,5 ekspresyonları immünohistokimyasal olarak incelendi. Jab1, Skp2 ve PGP9,5 için tümör hücrelerindeki herhangi bir intensite ve yaygınlıktaki boyanmalar pozitif kabul edilirken, p27 için %50'nin üzerinde kuvvetli boyanmalar yüksek p27 ekspresyonu, diğer boyanmalar ise azalmış p27 ekspresyonu olarak kabul edildi. Çalışmada kullanılan immünohistokimyasal işaretleyicilerin farklı tümör dereceleri, morfolojik paternler ve prognostik parametreler ile ilişkileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Mucoepidermoid carcinoma (MEC) and adenoid cystic carcinoma (ACC) are the most common types of malignant salivary gland tumors. We analyzed the cases which were diagnosed as salivary gland tumor at Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Pathology encountered in the period between 1990-2006 for histologic type, localization, age and gender. Among these cases 25 MEC and 19 ACC were selected to form a study group. The cyclin-dependent kinase inhibitor p27 is a key cell cycle-negative regulator. Jab1, Skp2 and PGP9,5 are the p27 degradation pathway proteins. We immunohistochemically investigated the p27 protein with Jab1, Skp2 and PGP9,5 expressions in 44 cases of salivary gland tumors using tissue microarray (TMA) method. Tumor cells were interpreted as Jab1, Skp2 and PGP9,5 positive when staining was present, irrespective of the intensity. Strong expression in more than 50% of tumor cells was accepted as high p27 expression, while any other expression level was accepted as reduced. Correlations between immunohistochemical markers and their relation with histological tumor grades, morphologic patterns and prognostic parameters were determined.