Hipotiroid ve hipertiroid hastalarda insülin direnci ve adiponektin
Insulin resistance and adiponectin in hypothyroid and hyperthyroid patients
  1. Tez No: 203380
  2. Yazar: DİDEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN USMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dokularda insüline cevabın azalması olarak ifade edilen insülin direnci, başta tip 2 diyabet ve glukoz intoleransı olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Adiponektin, adipositlerden salgılanan ve insülin duyarlılığını arttırdığı bilinen bir adipokindir. Hipotiroidizmli ve tirotoksikozlu hastalarda gerek adiponektin düzeyleri gerekse de insülin direnci hakkında yapılan çalışmalarda çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada hipotiroid ve hipertiroid hastalarda insülin direnci ve adiponektinin değerlendirilmesi, ötiroidizm sağlandığında değişiklik olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya insülin direnci ile ilişkili olduğu bilinen hastalıkları ve sistemik hastalığı olmayan yeni tanı almış aşikar hipotiroid ve tirotoksik hastalar alınmıştır. Elde edilen sonuçlar benzer yaş ve vücut kitle indeksine sahip sağlıklı kontrol gurubu ile karşılaştırılmıştır. Hastalarda tedavi öncesi ve sonrasında vücut kitle indeksi, bel ve kalça çevresi saptanmış, açlık plazma glukozu, insülin, lipid profili, adiponektin, HOMA-IR ve HOMA-ßcf değerlendirilmiştir. Tedavi öncesi ortalama açlık plazma glukozu hipotiroid gurupta en düşük, tirotoksik grupta ise en yüksek bulunmuş, her üç gurup arasında HOMA-IR değeri açısından ise fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Insulin resistance defined as decreased insulin response in tissues is related to many diseases, mainly type 2 diabetes and glucose intolerance. Adiponectin is an adipocyte derived hormone known to increase insulin sensitivity. Results of studies in hypothyroid and hyperthyroid patients on both adiponectin and insulin resistance are contradictory. In this study, we aimed to evaluate insulin resistance and adiponectin levels in hypothyroid and hyperthyroid patients and if there is any change in these when euthyroidism is obtained. Patients who are known not to have insulin resistance related diseases and chronic illnesses with new onset hypothyroidism and thyrotoxicosis are included in the study. Results are compared with healthy control group. Body mass index, hip and waist circumference are measured, fasting plasma glucose, insulin, lipid profile, adiponectin, HOMA-IR and HOMA-ßcf are evaluated before and after treatment. While mean fasting plasma glucose was lowest in hypothyroid group and highest in thyrotoxic group, there was no difference in HOMA-IR between three groups.