Kadmiyumun sıçanların kardiyovasküler sistemi üzerine akut ve kronik etkilerinin torasik elektriksel biyoempedans yöntemiyle incelenmesi
Evaluating the acut and chronic effects of cadmium by using torasic electrical bioimpedance methods on the rats? cardiovascular system
  1. Tez No: 203487
  2. Yazar: M. İKBAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN BÜYÜKAKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, noninvaziv bir yöntem olan torasik elektrikselbiyoempedans (TEB) yöntemi ile elektrokardiyografi (EKG) ölçümleri korele birbiçimde kullanılarak, sıçan hemodinamik parametrelerinin saptanması veböylece kadmiyumun (Cd+2) kardiyovasküler sistemde meydana getireceğihemodinamik değişikliklerin daha güvenilir bir biçimde ortaya çıkarılmasıamaçlanmıştır.Bu amaçla çalışmada, wistar cinsi erkek sıçanlar (n=37), kontrol (n=15),akut (n=9)ve kronik (n=13) olmak üzere üç gruba ayrılarak kullanıldı. Kronikgruba, 60 gün boyunca 15 mg/kg/gün kadmiyum klorür (CdCl2) gavaj yöntemiyleverilmiş olup, aynı şekilde kontrol grubuna da 60 gün süresince, 1 ml/gün %0.9NaCl verildi. Akut gruba ise, tek seferde 15 mg/kg/gün CdCl2 verilmiştir. Kontrolve kronik gruptan 60. gün sonunda, akut gruptan ise 2. gün sonunda elde edilenveriler, hemodinamik, histolojik ve biyokimyasal açıdan değerlendirildi.Kadmiyum, akut ve kronik gruplarında canlı ağırlık kaybına nedenolmuştur. Ayrıca bu araştırmada, kalp dokusundaki Cd+2 birikiminin ortalamadeğerleri, akut grubunda 0.53 ± 0.31 ?g; kronik grubunda ise 2.64 ± 0.78 ?g; aortdokusundaki ortalama değerleri, akut grupta 0.22 ± 0.10 ?g; kronik grupta ise1.18 ± 0.43 ?g ve kanda Cd+2 ortalama değerleri, akut grupta 16.3 ± 1.6 ?g;kronik grupta ise 23.7 ± 6.2 ?g olarak ölçüldü.Bu çalışmada, sıçanların normal kalp atım hacimleri (SV) 0.13-0.16 ml, kalpdebileri (CO) 50-63 ml/dak ve kalp indeksi (CI) 0.14-0.18 ml/g.dak aralığındahesaplandı.Çalışma sonucunda, kronik grubun, kontrole göre, kalp hızı (HR)parametresi değişmezken (p>0.05), SV, CO ve CI parametrelerinde bir artışolduğu gözlendi (p0.05) gözlendi. Akut grubuna ait CO ve CIparametrelerinde anlamlı farklılık bulunamadı.Bu çalışmada kanda, lipit peroksidasyonun son ürünü olan malondialdehit(MDA) düzeyleri ve antioksidan enzimlerden süperoksit dizmutaz (SOD), katalaz(CAT) ve glutatyon peroksitaz (GSH-Px) aktiviteleri saptandı.
Özet (Çeviri)
In this research by using correlated method, torasic electricalbioimpedance (TEB) as being noninvasive method and measures ofelectrocardiography (ECG), defining rat?s hemodynamic parametres, our aim isto get more safety results of hemodynamic changes in the cardiovascular systemby the effects of cadmium(Cd+2).As a result of this study, chronic group compared with control group,Hearth Rate (HR) parametres didn?t change (p>0.05); but there was an increase(p0.05).Cadmium caused to alive weight loss in acut and chronic group. Also inthis study the avarage accumulation of Cd+2 in the hearth tissue; acut group 0.53± 0.31 ?g, chronic group 2.64 ± 0.78 ?g, in aorta tissue; acut group 0.22 ± 0.10?g, chronic group; 1.18 ± 0.43 ?g and in blood; acut group 16.3 ± 1.6 ?g, chronicgroup 23.7 ± 6.2 ?g measured as these. We get data from control group andchronic group on the 60 th day and from acut group on the second day and thenassessed them from the wiev of hemodynamic, histologic and biochemical. Withthis aim in this research, wistar rats (n=37) are used and divided into threegroups; control (n=15), acut (n=9), chronic (n=13). Chronic group during 60 daysorally 15 mg/kg/day CdCl2 is given. Meanwhile, with the same method controlgroup is given 1 ml/day % 0.9 NaCl. Acut group is given 15 mg/kg/day CdCl2 foronce and two days later their measures are evaluated.In this study the rats? normal SV is 0.13-0.16 ml, CO range 50-63 ml/minand CI calculated between 0.14-0.18 ml/g.min.In this study in the blood, measured activation of malondialdehyde (MDA)level which is the latest production of lipid peroxidation and superoxidedismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px) fromantioxidan enzymes.