Mycobacterıum tuberculosıs kompleksizolatlarında çeşitli duyarlılık yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing susceptibilities of the isolates of mycobacterium tuberculosis complex by different susceptibility methods
  1. Tez No: 203488
  2. Yazar: YASEMİN AY ALTINTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EŞEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mycobacterium tuberculosis güncel tanı ve tedavisine ragmen hala önemli birmortalite ve morbidite nedenidir. Hastaların tedaviye uyumsuzlugu ve etkili olmayanilaç kombinasyonları giderek artan ilaç direncine yol açmaktadır. Bu çalısmadabölgemizdeki Mycobacterium tuberculosis kompleks izolatlarının çesitli yöntemlerleduyarlılıgı çalısılarak hem izolatların duyarlılık paterninin ortaya konması hem deyöntemlerin karsılastırılması amaçlandı.Çalısmaya alınan 33 pulmoner ve ekstra pulmoner klinik örnekten izole edilenmikobakteriler, konvansiyonel yöntemler, NAP testine ek olarak kimyasalyöntemlerle M. tuberculosis kompleks olarak tanımlandı. Bu izolatların streptomisin(STR), izoniazid (+NH), rifampisin (R+F), etambütole (ETM) duyarlılıklarıMiddlebrook 7H10 besiyeri ile agar orantılama (AO); BACTEC 460TB ve MGIT960 ve Etest yöntemleri ile çalısıldı. Standart yöntemler için CLSI'ın önerdigi kritikilaç konsantrasyonları kullanıldı. MGIT için üretici firmanın önerdigi miktarlarkullanıldı. Standart testlerin kritik ilaç konsantrasyonları Etest sınır degerleri olarakkabul edildi.Standart yöntemle iki izolat +NH ve R+F'e dirençli bulunurken diger izolatlar tümilaçlara duyarlıydı. Tüm antibiyotikler için AO ve BACTEC arasında % 100 uyumbulundu. MGIT yöntemi ile STR için bir sus AO yöntemine göre yanlıs dirençlibulundu. Etest yöntemiyle küfle kontaminasyon nedeniyle ancak 15 izolattan sonuçalındı. +NH ve R+F için Etestin AO ile uyumu % 98 iken STR ve ETM için % 100uyum bulundu.Agar orantılama yöntemi uzun zaman alması ve ugrastırıcı olmasına ragmen aradakalan test sonuçlarını çözmekte kullanılmalıdır. BACTEC 460TB standart sonuçverdigi için referans laboratuvara dogrulama için sus gönderemeyen laboratuvarlardatercih edilebilir. MGIT 960 sistemi çok örnek çalısan, standart suslarla uyumsuzsonuçları kontrol edebilen laboratuvarlara uyabilecek bir sistem olarakgörünmektedir. Ancak kontaminasyon riski fazladır. Etest ise az örnek çalısanlaboratuvarların ilk tercihi olmamalı. Maliyeti de düsünen merkezler için pahalı gibigörünen ancak tek seferde sonuç verecek sistemlerin kullanılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
In spite of current diagnosis and treatment, Mycobacterium tuberculosis is still animportant cause of mortality and morbidity. Uneffective drug combinations andpatient incompliance lead to increasing drug resistance. This study by managingdifferent susceptibility methods was carried out to determine the susceptibilitypatterns of Mycobacterium tuberculosis complex isolates in our region and tocompare the methods.A total of 33 isolates from pulmonary and extrapulmonary sites were identified as M.tuberculosis complex by chemical methods if needed as addition of conventionalmethods and NAP testing. Antimicrobial susceptibility testing was performed byagar proportion (AP) on Middlebrook 7H10 medium, BACTEC 460TB, MGIT 960and Etest for streptomycin (STR), isoniazide (INH), rifampicin (RIF) and ethambutol(ETM) using recommended critical drug concentrations by CLSI. These criticalconcentrations were also accepted as breakpoints in Etest method.Only two isolates were together resistant to INH and RIF by agar proportion and therest of the isolates were all susceptible. The agreement between AP and BACTEC460 TB was 100 %. By MGIT one isolate was false resistant to STR. Only theMIC?s of 15 of 33 isolates were determined by Etest due to contamination by mould.The agreement with AP were 100 % for STR and ETM, and 98% for INH and RIF.Although the proportion method is difficult and cumbersome, it sould be used toevaluate discordant results. BACTEC 460TB can be preferred in laboratories whichcannot send discordant isolates to the reference laboratories, as it gives reliableresults. MGIT system is suitable for laboratories having much more contaminationrisk. Etest should not be the first choice of laboratories managing few tests. Forcenters taking into the financial problem account, the systems which are able to giveaccurant results are needed even if they are expensive