Obstrüktif uyku apne sendromu glokom ilişkisi
The relationship between obstructive sleep apnea syndrome and glaucoma
  1. Tez No: 203493
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET H. ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) tanısı almış hastalarda Heidelberg Retinal Tomografi (HRT), Optik Koherens Tomografi (OCT) ve görme alanı kullanılarak glokom sıklığı ve glokoma olan yatkınlık araştırıldı.Hastalar ve Yöntem: Polisomnografi ile OUAS tanısı almış 64 hasta ve 32 kontrol olgusu çalışma grubunu oluşturdu. Çalışma grubuna detaylı oftalmolojik muayene, görme alanı, HRT III ve OCT ile disk ve sinir lifi tabakası (RSLT) analizi yapıldı. OUAS'lı hastaların yirmi dört saatlik göz içi basıncı (GİB) eğrisi çıkarıldı. OUAS'lı hastalar AHI'ne göre üç gruba ayrıldı. Glokoma eğilimli olgular progresif takip edilerek RSLT'daki değişim incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the prevalance and tendency of glaucoma in patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) by using Heidelberg Retina Tomography (HRT), Optical Coherence Tomography (OCT) and computerized visual field analyzer.Patients and Methods: Sixty-four patients with OSAS and 32 controls were comprised the study group. Detailed ophthalmological examinations, computerized visual field analyzer, HRT III and OCT were performed on study group. Twenty four hours pattern of intraocular pressure (IOP) were measured on OSAS group. Retinal nerve fibre layer (RNFL) changes were followed in patients with tendency of glaucoma.