Spinal anestezi altında Deksmedetomidin infüzyonunun sedasyon ve hemodinami üzerine etkileri
The effects of dexmedetomidine infusion during spinal anesthesia on hemodynamy and sedation
- Tez No: 203530
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER PAMUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Spinal anestezi uygulanacak, yaşları 18-45 arasında değişen, ASA I-II grubundan 60 olgu randomize olarak 2 gruba ayrıldı.Premedikasyon amacıyla intramüsküler 0.5mg atropin ve 0.07mg/kg midazolam, operasyon odasında 3 yollu elektrokardiyografi, non-invaziv kan basıncı ve periferik oksijen saturasyonu monitörizasyonu uygulanan olgulara bupivakain kullanılarak spinal anestezi uygulandı. Duysal blok soğuk-sıcak ayrımının yapılamaması ve pinprick testi ile, motor blok Bromage skalası ile belirlendi. Spinal enjeksiyonla aynı anda grup I'e, 0.2 µg/kg/saat deksmedetomidin, grup II'ye, %0.9 NaCl infüzyonu başlatıldı. Enjeksiyondan önce, operasyon masasına alındığında, infüzyon süresince 10'ar dakika ara ile hemodinamik veriler; dakika solunum sayısı, periferik oksijen saturasyonu, sedasyon, ağrı, Bromage, amnezi, bispektral indeks ve yan etkiler kaydedildi.Postoperatif 0, 5, 15, 30, 45 ve 60. dakikalarda, 2, 4, 6, 12, 24. saatlerde hemodinamik ölçümler, periferik oksijen saturasyonu, sedasyon ve ağrı skorları kaydedildi. Sedasyon Ramsay skalası ile, ağrı, vizüel analog skala ile değerlendirildi. Vizüel analog skala >4 olduğunda 8 mg lornoksikam intravenöz uygulandı. Postoperatif analjezik tüketimi, yan etkiler ve tedavileri kaydedildi.İntraoperatif dönemde periferik oksijen saturasyonu, dakika solunum sayısı, vizüel analog skala ve yan etkiler açısından anlamlı fark bulunmadı. Deksmedetomidin grubunda duysal blok başlama, maksimuma ulaşma, motor blok başlama ve Bromage 3 seviyesine ulaşma süreleri, bispektral indeks değerleri, infüzyonun 80. dk'sına kadar kalp tepe atımı, 90. dk'sına kadar sistolik arter basıncı, 50.
Özet (Çeviri)
Sixty patients under spinal anesthesia aged between 18-45 in ASA group I or II were randomised into two groups.Patients were premedicated with 0.5 mg atropine and 0.07 mg/kg midazolam i.m. After; electrocardiography, non invasive blood pressure and pulseoxymetry monitorisation, spinal anesthesia was performed using bupivacaine. To confirm sensoriel loss; hot-cold and pinprick tests were carried out. Motor blockage was assessed by using Bromage scala. At the same time, infusions were: 0.2 µg/kg/h dexmedetomidine to group I, %0.9NaCl to group II. Before enjection; on the operation table and during the infusions with 10 minutes intervals hemodynamic measurements, respiratory rate, oxygen saturation, sedation, pain, Bromage, amnesia, bispectral index and side effects were all recorded.At the end of the operation 0, 5, 15, 30, 45, 60th minutes and 2, 4, 6, 12, 24th hours hemodynamic measurements, oxygen saturation, sedation, pain scores were recorded. For sedation Ramsay sedation scala and for pain visual analog scala was used. In addition 8 mg intravenous lornoxicam was administered when the visual analog scala >4. Postoperative analgesic consumption, side effects, additif treatments were recorded.Oxygen saturation, repiratory rate, visual analog scala and side effects didn?t differ between the groups in the intraoperative period. In dexmedetomidine group sensoriel and motor block formation times, times to reach Bromage III and maximum sensoriel level, bispectral index values, heart rate untill 80. min, systolic arteriel pressure untill 90. min, diastolic arteriel pressure untill 50 min.