Granülosit koloni stimule edici faktör ile mobilize periferik kök hücrelerin CD34 ve ALDH ekspresyonuna göre değerlendirilmesi
Evaluation of granulocyte colony stimulating factor mobilized peripheral stem cells according to CD34 ve ALDH expression
- Tez No: 203531
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GÜLBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda kök hücre nakli amacıyla tek başına granülosit koloni stimule edici faktör ya da kemoterapi sonrası granülosit koloni stimule edici faktör ile mobilizasyon yapılan hastaların kendisinden ve sağlıklı donörlerinden elde edilen periferik kan ve ürün örneklerinde, akım sitometri ile CD34 ve ALDH analizi yaparak ALDH ekspresyonunun CD34 bakmaya alternatif olabilirliğini ve CD34+ ve ALDH+ hücre miktarlarıyla engrafman ilişkisini saptamayı amaçladık. Çalışmaya primer tanıları multipl miyelom, Hodgkin lenfoma, non-Hodgkin lenfoma, akut miyeloid lösemi, akut lenfoblastik lösemi, kronik miyeloid lösemi , aplastik anemi ve germ hücreli testis tümörü olan 37 hasta dahil edildi. Yeterli mobilizasyon sağlanamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. CD34+ ve ALDH+ hücre miktarları hem periferik kan hem üründen elde edilen örneklerde ve bakılan tüm günler için güçlü yönde pozitif ilişki gösterdi (p6x106/kg olması yeterli nötrofil ve trombosit engrafmanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we analysed CD34 and ALDH by flow cytometry after mobilization with only granulocyte colony stimulating factor or granulocyte colony stimulating factor after chemotherapy in periheral blood and stem cell product samples from patients and healthy donors who were candidates for stem cell transplantation. Our aim was to investigate whether ALDH expression can be an alternative to CD34 expression and whether CD34+ and ALDH+ cell content was correlated with engraftment. Totally 37 patients with following primary diagnosis were included in the study: multiple myeloma, Hodgkin?s lymphoma, non-Hodgkin?s lymphoma, acute myeloid leukemia, acute lymphoblastic leukemia, chronic myeloid leukemia, aplastic anemia ve germ cell testis tumour. Patients mobilized insufficiently were excluded from the study. CD34+ and ALDH+ cell amounts were strongly correlated in both peripheral blood and stem cell products (p5.63x106/ kg and ALDH+ cell >6.58x106/ kg. Thrombocyte engraftment time was not shorter with a given CD34+ cell >5.42x106/kg and ALDH+ cell >7.90x106/kg. According to our findings 1) ALDH expression is a useful marker that can be used as an alternative to CD34, 2) ALDH+ cells >6x106/kg provide sufficient.