Bazal hücreli karsinomlarda p53 ve p63 ekspresyonlarının histopatolojik subtip ve nükleer morfometrik özellikler ile ilişkisi
The correlation of p53 and p63 expressions with histopathologic subtype and nuclear morphometric features in basal cell carcinomas
- Tez No: 203540
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ OĞUZ ÖZDAMAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanlarda gözlenen en sık kanser olan bazal hücreli karsinom genellikle çok düşük rekürrens ve metastaz potansiyeline sahip olmasına karşın, agresif davranış sergileyenleri doku yıkımı yapmaları yanı sıra yüksek rekürrens ve metastaz oranlarıyla seyrederek ölüme neden olabilir. Farklı morfoloji sergileyen bu tümörler, genellikle davranış özellikleri öngörülebilen subtiplere ayrılmıştır. Ancak, histopatolojik subtipler de tümör agresivitesini saptamada yetersiz kalabildiğinden tümörlerin doğasını yansıtabilecek immünohistokimyasal ve morfometrik parametrelere de başvurulmuştur. Bu çalışmada, bazal hücreli karsinomların histopatolojik subtipleri, p53 ve p63 ile immünohistokimyasal ekspresyonları ve bilgisayar destekli görüntü analiz sistemi ile tümör hücre nükleuslarının morfometrik özellikleri belirlenerek, bu parametrelerin birbirleri ve tümörlerin agresivite durumu ile ilişkileri araştırıldı. Çalışmaya Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2001?2007 yılları arasında primer bazal hücreli karsinom tanısı almış 92 olguya ait 100 tümör dahil edildi. Olguların klinik verileri hasta dosyalarından sağlandı. Çalışma grubunu, yaşları 38 ile 88 arasında değişen (ortalama 64.34) 47'si erkek, 45'i kadın 92 olgu oluşturmaktadır. Olgulara ait preperatlar yeniden incelenerek tümörlerin histopatolojik subtipleri ve patolojik agresivite kriterleri açısından durumları belirlendi, tümöral gelişimi en iyi yansıtan bloklardan alınan kesitlere immünohistokimyasal p53 ve p63 uygulandı. Ayrıca, her bir olgu için tümör alanlarında keskin dış sınırlara sahip 100 hücre nükleusu seçildi. Mikroskopik görüntüleri bilgisayara aktarıldıktan sonra görüntü analiz programı ile nükleer morfometrik parametreler (alan, çevre, uzun çap ve kısa çap) otomatik olarak ölçüldü. Bu direkt ölçümler kullanılarak spesifik formüllerle şekil faktörleri hesaplandı. İstatistiksel analiz ikili grupların karşılaştırılmasında sürekli değişkenler için t-testi kullanılarak gerçekleştirildi. İkiden çok grup için varyans analizi kullanıldı. Kategorik değişkenler için gruplar arasındaki farklılık ki-kare testi ile ölçüldü. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile saptandı. Tümörlerin çoğu nodüler subtip olduğu ve diğer subtiplerin izlendiği olgu sayısı az olduğu için, histopatolojik subtipler ile diğer parametreler arasındaki ilişki istatistiksel yöntemler ile incelenemedi. Tümörlerin p53 ve p63 ekspresyon yoğunlukları ile nükleer morfometrik parametreler yanı sıra agresivite durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Olguların yaşları ve p53 ile ekspresyon yoğunlukları arasında anlamlı ilişki (F=3.54, p=0.017) bulundu. Sonuç olarak, sözü edilen parametreler arasındaki ilişkilerin tam olarak ortaya konulabilmesi için daha geniş olgu serilerinin incelenmesi gerekmektedir. Buna karşın, olguların yaşları ve p53 ile ekspresyon yoğunlukları arasında olasılıkla bazal hücreli karsinomların patogenezini işaret eden anlamlı bir ilişki bulunmuş olması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Basal cell carcinomas, most common tumors in human, have usually low recurrence rate and very low metastatic potential; however, tumors with aggressive course may cause tissue destruction as well as high recurrence and metastatical rate eventually leading to death. These tumors with different morphologic features are divided into subtypes generally with predictable behavioral features. Because histopathological subtyping can be inadequate in determining tumor aggressiveness, immunohistochemical and morphometric parameters that may reflect the nature of tumors have also been considered. The aim of this study is to establish histopathological subtypes, immunohistochemical expression of p53 and p63 of basal cell carcinoma and morphometric features of tumor cell nuclei by computer-assisted analysis system and eventually investigate the correlation with each other and aggressiveness of tumor. This study included 100 basal cell carcinomas from 92 cases, which had been diagnosed as primary basal cell carcinoma from 2001-2007 in the Pathology Department of Zonguldak Karaelmas University Faculty of Medicine. Clinical data of the cases was supplied from hospital records. The study group consisted of 92 patients, 47 male and 45 female, with an age range between 38 and 88 (average 64.34). The aggressiveness and histopathological subtypes of tumors were ascertained by reevaluating each slide; p53 and p63 immunohistochemical stains were performed to the selected paraffin blocks best reflecting the tumoral features. About 100 nuclei with sharply demarcated contours were also included for morphometric analysis in every case. After transferring microscopic images to the computer, nuclear morphometric parameters (area, perimeter, length, and breadth) were automatically measured by an image analysis program. Using these direct parameters, shape factors were calculated with specific formulations. Statistical analysis was performed by applying ?t-test? for continuous variables in comparision of two groups. Analysis of variance was used for comparing more than two groups. For categoric variables, differences between groups were analysed by Chi-square test. Correlations between variables were determined by Pearson correlation coefficient. Because most tumors were nodular type and numbers of the cases with other subtypes were inadequate, relationship between histopathological subtypes and the other parameters could not be investigated by statistical analysis. Relation between p53 and p63 staining intensity and the nuclear morphometric parameters as well as tumor aggressiveness were not statistically significant. There was significant correlation between age and p53 staining intensity (F=3.54, p=0.017). In conclusion, larger series are to be studied to establish the precise correlations, if any, between the stated parameters. Nevertheless, the correlation between age and p53 staining intensity probably denoting the pathogenesis of basal cell carcinoma is noteworthy.