Meme infiltratif duktal karsinomlarında CD24, CD44, galektin-1 ekspresyonlarının tümör diferansiasyonu ve lenf nodu metastaz potansiyeli ile ilişkisi
Correlation of cd24, cd44, galectin-1 expressions with tumor differentiation and lymph node metastasis potential in infiltrating ductal carcinoma of the breast
- Tez No: 203539
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ OĞUZ ÖZDAMAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerdendir. En yaygın olarak görülen histolojik tip infiltratif duktal karsinomdur. Olguların yaklaşık olarak yarısında bulunan aksiller lenf nodu metastazı en önemli prognostik parametrelerden biridir. Mortalitenin primer nedeni metastatik invazyondur. Genlerin ve proteinlerin tümör-spesifik ekspresyonlarının araştırılması meme kanserinin gelişimi, progresyonu ve prognozu üzerindeki etkilerini belirlemek için önemlidir. Bu çalışmada, infiltratif duktal karsinomların CD24, CD44 ve Galektin-1 ekspresyonlarının yanı sıra yaş, menopozal durum, lokalizasyon, tümör çapı, lenfovasküler invazyon parametrelerinin tümör diferansiyasyonu ve aksiller lenf nodu metastazı durumu ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2001?2007 yılları arasında ?infiltratif duktal karsinom? tanısı almış 40 kadın olguya ait primer tümör ve bu olguların 31'ine ait metastatik aksiller lenf nodu dahil edilmiştir. Olguların yaşları 26-78 yaş arasında (ortalama 50.8±14.8) dağılım göstermektedir. Olguların %50'si postmenopozal dönemdedir. Tümör boyutları 0.5 cm ile 10 cm arasında değişmektedir (ortalama 4.1±2.4 cm). Tümörlerin %72.5'si üst dış kadranda lokalize olup %77.5'inde lenfovasküler invazyon saptanmıştır. Primer tümör ve metastatik odak içeren lenf noduna ait kesitlere immünhistokimyasal olarak CD24, CD44 ve Galektin-1 antikorları uygulanmıştır. CD24, CD44 ve Galektin-1 ekspresyonları ile klinik parametreler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak Likelihood ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir. Tüm olgularda üç belirleyici ile primer tümör ve metastaz dokularında değişen yoğunlukta immün reaksiyon saptanmıştır. CD24 reaksiyon yoğunluğu ile tümör grade'i ve aksiller lenf nodu metastazı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki belirlenmiştir (sırasıyla p=0.050 ve p=0.012). CD44v6 reaksiyonu ile tümör grade'i, aksiller lenf nodu metastazı ve metastatik lenf nodu sayısı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Primer tümör hücreleri ile aksiller lenf nodundaki metastatik tümör hücrelerinin Galektin-1 skorları arasında; primer tümördeki ve aksiller lenf nodunda metastatik tümör odağındaki stromal hücrelerin Galektin-1 skorları arasında ve primer tümördeki stromal hücrelerin Galektin-1 reaksiyon yoğunluğu ile metastatik lenf nodu sayısı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (sırasıyla, p=0.004, p=0.003 ve p=0.050). Bulgularımız, CD24 ve Galektin-1 proteinlerinin memenin infiltratif duktal karsinomlarında metastatik potansiyeli öngörmede katkı sağlayabileceklerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common cancers among women. Infiltrating ductal carcinoma is the most common histologic type. Axillary lymph node metastasis detected in about half of the cases is one of the major prognostic parameters. Primary cause for mortality is metastatic invasion. Researchs for tumor-specific expressions of genes and proteins are important to determine their effects on breast cancer development, progression and prognosis. In this study, correlation of CD24, CD44, Galectin-1 expressions as well as age, menopausal status, localization, tumor size, lymphovascular invasion with tumor differentiation and axillary lymph node metastasis potential in infiltrating ductal carcinomas is assessed. This study included 40 cases of primary infiltrating ductal carcinoma from individual women diagnosed in Zonguldak Karaelmas University Faculty of Medicine Pathology Department between 2001 and 2007 and metastatic axillary lymph node from 31 of these cases. Age range was between 26 and 78 (average 50.8±14.8). 50% of the cases were postmenopausal. Tumor size ranged between 0.5 cm and 10 cm (average 4.1±2.4 cm). 72.5% of the tumors located in upper outer quadrant and lymphovascular invasion was determined in 77.5%. Immunohistochemically sections from primary tumors and metastatic foci in lymph nodes were treated with CD24, CD44 and Galectin-1 antibodies. Statistically, relations between CD24, CD44 and Galectin-1 expressions and clinical parameters were evaluated by Likelihood chi-square analysis. In all cases, immunoreactions with three markers showing variable intensity were determined in primary tumors and metastases. Statistically significant correlation was determined between CD24 intensity and tumor grade and axillary lymph node metastasis (respectively p=0.050 and p=0.012). There was no statistically significant correlation between CD44v6 expression and tumor grade, axillary lymph node metastasis and number of metastatic lymph node. Significant correlations were also detected between Galectin-1 scores of primary tumor cells and metastatic tumor cells in axillary lymph node; between Galectin-1 scores of stromal cells in primary tumor and stromal cells on metastatic tumor foci in axillary lymph node, and between Galectin-1 intensity of stromal cells in primary tumor and number of metastatic lymph nodes (respectively p=0.004, p=0.003 and p=0.050). Our findings supported that CD24 and Galectin-1 proteins may contribute in predicting metastatic potential of infiltrating ductal carcinoma of the breast.