Subakut sklerozan panensefalitli çocuklarda lenfosit alt gruplarının değerlendirilmesi
Evaluation of lymphocyte subgroups in children with subacute sclerosing panencephalitis
- Tez No: 203560
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAKSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada subakut sklerozan panensefalitli (SSPE) hastalarda lenfosit alt grup oranları çalışıldı. Amacımız, SSPE'nin patogenezinde hücresel ve humoral immunite veya fagositer sistemle ilgili bir bozukluğun olup olmadığını belirlemektir.Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları nöroloji polikliniğine Aralık 2004 ile Ekim 2006 tarihleri arasında farklı nörolojik semptomlarla başvuran klinik ve laboratuar değerlendirilmesi sonucu SSPE tanısı konulan 22 hasta ve benzer yaş grubunda olan 22 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak alındı. Hasta ve kontrol grubundaki çocuklar, altı yaş üstü ve altı yaş altı olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hasta ve kontrol grubundaki çocuklarda flow sitometri cihazı ile lenfosit alt grup yüzey antijenlerinden total T lenfosit yüzey antijeni (CD3), T helper yüzey antijeni (CD4), sitotoksik/supresör T lenfosit yüzey antijeni (CD8), CD4/CD8 oranı, natural killer lenfosit yüzey antijeni (CD19) ve natural killer (NK) hücre oranları çalışıldı. Ayrıca hastalar kızamık aşısı ve kızamık geçirme yönünden sorgulandı.Çalışmaya yaşları 2 yıl ile 15 yıl (6.45 ± 3.58 yıl) arasında değişen altısı (%27.3) kız, 16'sı (%72.7) erkek toplam 22 hasta alındı. Kontrol grubu olarak yaşları 2 yıl ile 15 yıl (6.68 ± 3.58 yıl) arasında değişen altısı (%27.3) kız, 16'sı (%72.7) erkek 22 sağlıklı çocuk alındı. Yirmi iki hastanın kızamık aşılama öyküsü şöyleydi; 10 (%45.5) hastaya kızamık aşısı uygulanmış, dokuz (%40.9) hastaya ise kızamık aşısı yapılmamıştı. Üç (%13.63) hastada ise aşı yapılıp yapılmadığı bilinmiyordu. SSPE'li çocuklardan 10'u (%45.4) kızamık enfeksiyonu geçirmiş, altısı (%27.2) geçirmemiş, altısının (%27.2) ise kızamık geçirip geçirmediği bilinmiyordu. Kızamık geçiren 10 hastanın, yedisinin (%70) kızamık geçirme yaşı biliniyordu, üçünün (%30) ise kızamık geçirme yaşı bilinmiyordu. Hasta ile kontrol grupları karşılaştırıldığında gruplar arasında yaş ve cinsiyet yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edildi (P >0.05).Hasta ve kontrol grubu arasında altı yaş altı vakalarda, CD3, CD8, CD4/CD8 oranı, CD19 ve NK hücre oranları yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (P > 0.05). CD4 oranları yönünden ise iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (P 0.05).Sonuç olarak çalışmamızda SSPE'li 6 yaş altı vakaların CD4 oranları kontrol grubuna göre düşük bulundu. Bulgularımız, özellikle küçük çocuklarda SSPE patogenezinde CD4 yüzey antijeni taşıyan lenfosit düşüklüğünün rolünün olabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this study, lymphocyte subsets were studied in children with subacute sclerosing panencephalitis (SSPE). Our aim is to diagnose whether there is any abnormality on cellular and humoral immunity and phagocyte system in the pathogenesis SSPE.The study included 22 patients who were admitted with different symptoms to the Department of Pediatric Neurology at Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine between December 2004 and October 2006 and diagnosed with SSPE based on abnormal clinical and laboratory findings. Twenty-two age matched healthy children were included as a control group. Children in the study and control groups were divided into two groups as children with younger than and older than 6 years old. In the children in study and control groups, total T lymphocyte surface antigen (CD3), T helper surface antigen (CD4), cytotoxic/suppressor T lymphocyte surface antigen(CD8), CD4/CD8 ratio, natural killer (NK) lymphocyte surface antigen (CD19) and the ratio of natural killer cell by flow cytometer device. Additionally, children with SSPE were queried for vaccination by measles and measles.The study includes 22 patients with SSPE, ages ranged 2 years-15 years (6.45 ± 3.58 years), six (%27.3) were girl and 16 (%72.7) were boy. Control group includes 22 healthy children, ages ranged 2 years-15 years (6.68 ± 3.58 years), six (%27.3) were girl and 16 (%72.7) were boy. In the study group, history for measles vaccination were as follows: 10 (%45.5) patients were vaccinated, nine (%40.9) were not vaccinated and no data about vaccination in 3 (%13.63) patients. Of 22 patients, 10 patients had a history of measles infection, 6 (%27.2) patients had not a history of measles infection, and no data about history of measles infection in 6 (%27.2) patients. In 10 children with a positive history for measles, age suffering from measles was known in seven of them, but was not known in three of them. When compared the study and control groups, no statistically different was found for age and sex between the groups (P >0.05).In the children with younger than 6 years old, there was not a statistically significant difference for CD3, CD8, CD4/CD8 ratio, CD19 and NK ratio between the study and control groups (P > 0.05). However, we found a significant difference for CD4 between the groups (P < 0.05). In the children with older than 6 years old, there was not a statistically significant difference for CD3, CD4 CD8, CD4/CD8 ratio, CD19 and NK ratio between the study and control groups (P > 0.05).In conclusion, CD4 ratios were found lower in the children with SSPE than those of the control group in the children with younger than 6 years old. Our findings showed that low level of T lymphocyte surface antigen, CD4, might be responsible for the pathogenesis of SSPE in particularly young children.