Kronik prostatitin cinsel fonksiyon ve semen parametreleri üzerine etkileri
The effects of chronic prostatitis on sexual function and seminal parameters
- Tez No: 203561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu son yıllarda insidansı giderek artan ve yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır. Üroloji polikliniklerinde 50 yaş altı erkeklerin en sık başvuru sebeplerinden birisidir. Erişkin erkeklerin yaklaşık % 2-10'unda kronik prostatit ile uyumlu yakınmaların olduğu ve yaklaşık %15'nin yaşamlarının herhangi bir döneminde bu durumdan yakındıkları bildirilmiştir. Kronik prostatit hastalığının seksüel disfonksiyona ve semen parametrelerinde bozulmaya yol açacağı öngörülmektedir. Tedavi ile bu olumsuz etkilerin düzelmesi beklenmektedir.Bu çalışmaya, Haziran 2007-Mayıs 2007 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji poliklinğine, kronik prostatit semptomları ile başvuran 27 erkek hasta dahil edildi.Hastalara 4 haftalık antibiyotik (Siprofloksasin 500mg. tab. 2x1), alfa bloker (Alfuzosin 10mg. tab. 1x1) ve Non-steroid antienflamatuar (Diklofenak sodyum 50mg. tab. 2x1) tedavi kombinasyonu verildi. Tedavi öncesi ve sonrası semen parametreleri WHO kriterlerine göre, erektil disfonksiyon IIEF-5'e göre ve semptomların şiddeti NIH-CPSI'e (National Instuties of Health- Chronic Prostatitis Symptom İndexi) göre değerlendirildi.Hastaların yaş ortalaması 31.85 (20-47) olarak bulundu. Tedavi sonrası PSA'de ki azalma, sperm motilitesinde ki düzelme ve erektil disfoksiyondaki düzelme istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Diğer parametrelerde anlamlı ise anlamlı bir değişim saptanmadı. Tedavi sonunda ciddi bir yan etki görülmedi ve hastaların tedaviyi iyi tolere ettikleri gözlendi.Çalışmamızın sonunda kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromunda antibiyotik, alfa bloker ve nonsteroid antienflamatuar. kombinasyonunun bozulmuş semen parametreleri ve cinsel fonksiyonu düzeltmede etkili olduğunu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome is an illness that has been seen with increasing incidence and makes worse the quality of life. This illness is one of the main reason for the men under the age of 50 to bring them to the clinics of Urology. It is been declared that there are complaints similar to chronic prostatitis among 2-10% of male adults and nearly 15% of the men has been complaining about this illness in any time of their life. It is foreseen that illness of chronic prostatitis may cause sexual dysfunction and corruption of semen parameters. It is hoped that these negative effectes will get better with the treatment given in our study.This study was held with the 27 male patients between the date 2007 June-2008 May at the department of Urology, medical faculty of Van Yüzüncü Yıl University.It was given a combination of treatment of antibiotic, alfa blocker and non-steroidal antiinflamatuar drugs for four weeks. The seminal parameters were examined according to WHO criteria, erectile dysfunction according to IIEF-5 and the intensty of symptoms were evaluated and compared with the criteria of NIH-CPSI before and after treatment.It was appeared that the average age of patients is 31.85 years (20- 47 years). The decrease at PSA values, the improvement at sperm motility and the improvement in erectile dysfunction were statistically meaningful. The other parameters didn't show any statistical significant changes. At the end of the treatment, it wasn't seen any serious side effects and patients took their treatment successfuly.The combination of antibiotic, alpha blocker and non-steroidal antienflamatory drug is a safe and effective method in the treatment of chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome.