Çocuk yoğun bakım ünitesindeki hastane kaynaklı enfeksiyonların irdelenmesi ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Assess the risk fators of nasocomial infections in pediatric intensive care unit
- Tez No: 203567
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hastane kaynaklı enfeksiyonlar, mortalite ve morbidite artışı, yatış süresinin uzaması ve sağlık giderlerinde artışa sebep olmaları nedeniyle önem arz ederler. Şuana kadar literatürde, çocuk yoğun bakım ünitelerinde (ÇYBÜ) gelişen hastane kaynaklı enfeksiyonlar için birçok risk faktörü rapor edilmiştir. Bunlar içinde en dikkat çekici faktör her ÇYBÜ'nin kendi risk faktörlerini belirlemensin gerekliliğidir. Birçok ülkede hastane kaynaklı enfeksiyonların azaltılması ve oranlarının sabitleştirmesi amacı ile birçok çalışma yapılmıştır. Sağlık sisteminde çalışanların konuya olan dikkatlerinin arttırılması, sistematik surveyans çalışmalarının yapılması ile bu oranların azaltılması mümkündür. Enfeksiyonların önlenmesi ve kontrol edilmesi için alınan tüm tedbirlerin ne kadar benimsendiği de çok önemlidir. Pediatrik hasta grubunda, hastane kaynaklı enfeksiyonlar için risk faktörleri sadece olgunun yaşına, beraberinde bir hastalık taşıyıp taşımadığına ve diğer tüm mevcut hastalıklarının yanında, yüksek riskli ünitelerde sıklıkla kullanılmaları zorunlu olan, invaziv ve invaziv olmayan uygulara da bağlıdır.Çalışmamızın amacı; Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ÇYBÜ'de hastane kaynaklı enfeksiyonlar için risk faktörlerini tanımlamak ve bu risk faktörlerini hastane enfeksiyonlu ve enfeksiyon taşımayan iki grup arasında karşılaştırmaktı. Bu bir prospektif vaka-kontrol çalışmasıdır. Nisan 2007 ve Nisan 2008 tarihleri arasında toplam 393 olgu ÇYBÜ'ye kabul edildi. Çalışmaya dahil edilen toplam 162 olgudan, 51 olgu enfeksiyon grubunda, 111 olgu ise kontrol grubunda yer aldılar. Kırküç olgu operasyon sonrası yada travma sonrası ÇYBÜ'ye kabul edildiği için, 188 olgu ise 48 saatten daha az ÇYBÜ'de kaldıkları için çalışma dışında bırakıldılar. Hastane kaynaklı enfeksiyon tanısı ise CDC kriterlerine göre konuldu.Hastane kaynaklı enfeksiyon hızımız; %31.48 iken, kan dolaşımı enfeksiyonu %42.1 oranı ile ÇYBÜ'de hastane kaynaklı enfeksiyonlar arasında ilk sırada yer aldı. Bunu pnömoni ve üriner sistem enfeksiyonları takip ettiler. Alet ilişkili enfeksiyon oranlarımız ise sırasıyla; 27.9/1000 kan dolaşımı enfeksiyonları, 15.6/100 VİP, 10.4/1000 üriner sistem enfeksiyonları olarak şekillendiler. Nörolojik hastalıklar %28 ve kalp hastalıkları %15.2'lik oranları ile anlamlı bir biçimde diğer tüm hastane kaynaklı enfeksiyon ve primer hastalık beraberlikleri arasında öne çıktılar. Gram negatif bakteriler (%56) en sık izole edilen mikroorganizmalardı. Bunların içinde ise Pseudomonas aeruginosa en sıklıkla (%24) üretilen etken patojendi. Hastane kaynaklı enfeksiyonlar ile hastanede kalma süresi, ÇYBÜ'de kalma süresi, entübasyon, santral venöz kateter, üriner kateterizasyon varlığı ve süreleri, PRISM skorları, olgu yaşı, primer hastalık mevcudiyeti, TPB, sedasyon, trakeostomi ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı.
Özet (Çeviri)
Nosocomial infections (NI) are always an important public health problem associated with considerable morbidity and mortality, prolonged hospital stays, and increased health care costs in pediatric intensive care units(PICU). So far, many of the risk factors associated with the development of NI in pediatric intensive care units have been published in literature. One the most important concern is that all PICU should know their risk factors in order to prevent life-threat conditions. There have been various attempts in many countries to control NI, with the aim of reducing and stabilising the rates. This has required heightened awareness on the part of health care professionals, systematic surveillance of the incidence of infections, as well as the adoption of measures to control and prevent infection. The risk of NI in paediatric patients depends not only on their age, primary disease and associated comorbidities, but also on the invasive and non-invasive procedures commonly used in high-risk units.The aim of this study is to describe the risk factors of NI in pediatric intensive care unit in a tertiary care university hospital in Samsun and to assess the comparison of these risk factors amongst two groups of patient with infection and non-infection. This is a prospective case-control cohort study. During the study period, between April 2007 and April 2008, total of 398 subjects was admitted to the PICU, of which 162 subjects were included. Of these 51 and 111 subjects were in the infection group and control group, respectively. Exclusions included; 43 postoperative subjects and injuries, 188 subjects who admitted less than 48 hours in PICU. The diagnosis of hospital infection was made according to the criteria of the `Centers for Disease Control and Prevention? (CDC).The incidence rate of NI was 31.48 infections per 100 admissions in the PICU. Bacteraemia (42.1%) was the most frequent episode of NI in PICU, followed by pneumonia and urinary tract infections. Device associated infection rates were 27.9/1000, 15,6/100, 10,4/1000 via blood stream infections, ventilator associated pneumonia(VAP) and urinary catheter, respectively. Neurologic diseases (28%) and cardiac diseases (15.2%) were significantly higher amongst the primary diseases which related with NI. The most common microorganisms isolated were Gram-negative bacteria (56%). Of these 24% was Pseudomonas aeruginosa which was the most frequent microorganism.