Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine bisiklet ve motosiklet kazası sonucu başvuran olguların incelenmesi.
The study of the cases consulted Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine as a result of bicycle and motorcycle accidents
- Tez No: 203577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Sayıları gittikçe artan motosiklet ve bisiklet kullanıcıları trafik kazaları yönünden diğer taşıtları kullananlara göre daha riskli olup, bu kazalara bağlı ölüm ve yaralanma oranları da daha fazladır. Bu çalışmada; 2004?2007 yılları arasında, bisiklet ve motosiklet kazası sonucu yaralanan ve ölen 256 olgunun, demografik ve klinik özellikleri araştırılarak, kazalara bağlı yaralanmaların nasıl oluştuğunun aydınlatılması, yaralanmaların ciddiyetinin azaltılmasına yönelik çözüm önerileri sunulması ve adli olgu olan trafik kazalarının adli boyutunda, hekimlerin sorumluluklarının ortaya konulması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 01.01.2004?31.12.2007 tarihleri arasında bisiklet ve motosiklet kazası sonucu yaralanarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde ilk müdahalesi ve tedavisi yapılan 256 olgu retrospektif olarak incelenerek, olgulara ait yaş, cinsiyet, kaza yeri ve zamanı, aracın türü, kazanın oluş şekli, yaralının hastaneye varış süresi, tedavi gördüğü bölüm, hastanede yatış süresi, ne tür tedavi gördüğü, prognozu, yaralanma bölgesi ve yaralanmanın ciddiyeti, vücudundaki kemik kırıkları, GKS değerleri, sağlık güvencesi olup olmadığı, alkol durumu ve ölen olgulara klasik otopsi yapılıp yapılmadığı gibi demografik ve klinik veriler Statistical Package for Social Science (SPSS) 10.0 programı ile değerlendirilmiştir.Bulgular: İki yüz elli altı olgudan 126'sı bisiklet, 130'u motosiklet kazası sonucu yaralanmıştır. Hem bisiklet hem de motosiklet kazası sonucu yaralananların çoğunlukla (%89.1) erkek olduğu, bisiklet kazalarının en fazla 10?19 yaş grubunda, motosiklet kazalarının ise 20?29 yaş grubunda görüldüğü tespit edilmiştir. Kazalar en fazla yaz mevsiminde, hafta sonu ve öğleden sonra 1200 ? 1700 saatleri arasında meydana gelmiştir. Bisiklet kazalarının daha çok düşme, motosiklet kazalarının ise çarpışma sonucu meydana geldiği, her iki grupta da en sık yüz bölgesinin yaralandığı, bunu bisiklet kazalarında üst ekstremitenin, motosiklet kazalarında da baş bölgesinin izlediği saptanmıştır. Bisiklet kazalarında ölüm oranı %1.6 (2 olgu), motosiklet kazalarında %14.6 (19 olgu) olarak bulunmuştur.Tartışma ve Sonuç: Tüm veriler dünyada ve ülkemizde motosiklet ve bisiklet kullanımının hızla arttığını göstermektedir. Buna paralel olarak bu araçlarla meydana gelen kaza sayıları da artmaktadır. Bu sorunun daha büyük boyutlara ulaşmaması için şimdiden daha ciddi önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Increasing in number, motorcycle and bicycle riders form a more risky group in traffic accidents than other vehicle drivers, and their mortality and injury rates in traffic accidents are higher. In this study, it is aimed at illuminating how the the injuries resulted from accidents occurred, suggesting solutions for less serious injuries and putting forward the forensic responsibilities of the doctors in forensic cases, namely in traffic accidents, by studying the demographical and clinical characteristics of 256 cases injured or died as the result of bicycle and motorcycle accidents.Material and method: In this study, 256 cases, injured in bicycle and motorcycle accidents and received medical attention and treatment in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between 01.01.2004-31.12.2007, are studied retrospectively and are evaluated according to data such as ages and genders of the cases, locations and the time of the accidents, kinds of the vehicles, how the accidents occurred, how long it took for the injured to arrive in hospital, the departments they were treated in, the durations they stayed in hospital, the kinds of treatments they received, the prognosis, injury regions and the seriousness of the injuries, broken bones in the body, GKS values, whether they had health insurances, alcohol consumption and whether classical autopsy was performed to dead cases, and these demographic and clinical data are evaluated with SPSS 10.0 package programme.Results: Of 256 cases, 126 were injured by bicycle and 130 by motorcycle accidents. Those injured both by bicycle and motorcycle accidents were mostly male (89.1%). Bicycle accidents were mostly seen in 10-19 age group and motorcycle accidents were mostly seen in 20-29 age group. Accidents took place mostly between 1200 ? 1700, at the weekend and in summer. It is confirmed that bicycle accidents resulted mostly from falling, and motorcycle accidents from crash, that in both groups facial region was commonly injured, and this was followed by upper extremity in bicycle accidents and head in motorcycle accidents. The mortality rate in bicycle accidents was 1.6% (2 cases), and 14.6% (19 cases) in motorcycle accidentsDiscussion and Conclusion: All data show that motorcycle and bicycle use has been increasing rapidly. In parallel to this, accidents resulting from these vehicles are also increasing in number. Serious precautions must be taken immediately to prevent this problem from reaching to serious dimensions.