Samsun ilinde trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin incelenmesi(2004-2007)
The examination of the death because of traffic accident in Samsun
  1. Tez No: 203576
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖZKANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Trafik kazaları, gelişmekte olan diğer ülkeler gibi Türkiye için de önemli bir halk sağlığı sorunudur ve her yıl trafik kazaları sonucu binlerce insan zarar görmektedir. Türkiye'de her saat 50 trafik kazası meydana gelmekte ve bu kazalar sonucunda ortalama bir kişi ölmekte, 12 kişi de yaralanmaktadır. Günümüzde trafik kazaları, savaşlar ve depremlerdeki kadar insanın ölüm ve yaralanmasına neden olmakta, aynı zamanda bu olaylar nedeniyle doğan maddi zararlar da yıldan yıla artmaktadır.Bu çalışmada; Samsun ili'nde trafik kazası sonucu ölen olguların verileri değerlendirilerek, trafik kazalarını azaltarak önlemeye yönelik yerel çözüm önerilerine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Samsun Adliyesi'ndeki birim arşivleri taranarak 2004- 2007 yılları arasında trafik kazası sonucu ölen 458 olgu değerlendirilmiştir.Olguların yaş, cinsiyet, kaza yeri, yaralanma bölgesi, ölüm nedeni, trafikteki konumları (sürücü-yolcu-yaya) gibi veriler kaydedilerek, paket istatistik programı (SPSS 10.0) kullanılarak analiz edilmiştir.Bulgular: 458 olgunun 351 (%76.6)'i erkek, 107 (%23.4)'si kadın olup, yaş ortalamaları 41.5±22.1 (1-100) yıldır. Trafik kazalarına bağlı ölümler en sık 20-49 (%45.2) yaş grubunda görülmüştür. Olguların mevsimsel dağılımına bakıldığında; en fazla ölümün olgusunun 166 (%36.2) olgu ile yaz mevsiminde görüldüğü ve olguların 31 (%6.8)'ine otopsi işlemi uygulandığı saptanmıştır.Tartışma ve Sonuç: Trafik kazalarına bağlı ölümler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir halk sağlığı problemidir. Karayoluna alternatif ulaşım seçeneklerinin daha modern ve ulaşılabilir hale getirilmesinin, alınan tüm önlemlere ve gelişen teknolojiye rağmen önlenemeyen bu ölümleri önemli oranda azaltacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Traffic accidents are public health problem in Turkey like developing countries and in each year thousand of people get harm because of them. In Turkey, each hour 50 traffic accidents ocur and as a result of this, one person die and 12 people get injured. At the present time, traffic accidents lead to human die and packet as well as wars and earthquakes in the same proportion. Mean while, in each year more economical damage is observed.In this paper, people who were died because of traffic accidents are sized up and also their age, gender, crieme scene, laceration area, death reason, position in the traffic (driver- passenger-pedestrian) are investigated and some datas are being tried to report in Samsun.Material and Methods: In Samsun court of law, the unit of archives were scanned and 458 events were evaluated which were died because of the traffic accident between the years 2004-2007.The data of the cases (e.g age, gender, crieme scene, laceration area, death reason, possition in the traffic (driver- passenger-pedestrian)) were analyzed, recording and using pack statistic program (SPSS 10.0).Results: 351 (%76.6) events are male and 107(%23.4) events are female out of 458 events and their age average is 41.5 ± 22,1. Deaths which are depend on traffic accidents are seen age interval 20-49 (%45.2) mostly. When it is looked at events? season dispersion, it easily can be seen that most events died in summer and 31 of these events was autopsied.Discussion and Conclusion: Deaths as a result of traffic accidents are serious public health problem like all the other countries in the world. Although, all the precautions which are taken against and technological development it occurs everywhere. To prevent these death, it is necessary to alternate some other transportation means besides highway. When it becomes, it is suggested that it will lessen the proportion of death due to traffic accidents.