Akut miyokard enfarktüsünde monomorfik ventriküler taşikardinin başlangıç şekilleri
Initiation patterns of monomorphic ventricular tachycardia in acute myocardial infarction, analysis of rhythm strips
  1. Tez No: 203616
  2. Yazar: VOLKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖRENEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Monomorfik ventriküler taşikardiler (MVT) myokard enfarktüsünün (MI) akut safhasında sıklıkla meydana gelebilir.Geçmişte bazı çalışmalar, akut MI hastalarını kapsamayan, ventriküler taşikardilerin başlangıç kalıplarını ortaya koymayı amaçlamışlardır. Şimdiki çalışmanın amacı akut MI'da MVT'nin başlangıç kalıplarını ritim şeritleri kullanarak analiz etmektir. Bu çalışmada ST yükselmeli akut MI'lı 173 hastadan, MVT olarak tanımlanan 255 ritim şeridi verisinden yararlanılmıştır. Öncesinde ventriküler ektopik atımlar olmayan monomorfik ventriküler taşikardiler ani başlangıçlı MVT olarak tanımlandı. Öncesinde tek veya çoklu ektopik vurular olan monomorfik ventriküler taşikardiler, kısa-uzun-kısa düzeni de içeren, ani başlangıçlı olmayan MVT olarak tanımlandı. Ani başlangıçlı olmayan ataklar, ani başlangıçlı ataklardan daha sık (172 olay , % 67.4'e karşın 83 olay , % 32.5) meydana geldi. Taşikardi başlangıcı olan ventriküler ektopik vurunun morfolojisi 127 vakada (% 73.8) MVT'nin ilk vuruşuna benzerdi, bununla birlikte 45 vakada (% 26.1) benzer değildi. Ani başlangıçlı olmayan grupta, 117 vaka (% 68.0) tek ektopik atım ile, bununla birlikte 55 vaka (%32.0) çoklu kompleksler ile başladı.
Özet (Çeviri)
Monomorphic ventricular tachycardias (MVT) can occur frequently in the acute phase of myocardial infarction (MI). In the past, some studies aimed to investigate the initiation pattern of ventricular tachycardias, but not in acute MI patients. The aim of the present study was to analyze the initiation pattern of MVT in acute MI using rhythm strips. This study utilized data on 255 rhythm strips defined as MVT, from 173 patients with acute ST elevation MI. Monomorphic ventricular tachycardias those weren?t preceded by ventricular ectopic beats were defined as sudden onset MVT. Monomorphic ventricular tachycardias which were preceded by a single or multiple ectopic beats, including a short-long-short sequence, defined as non sudden onset MVT. Non sudden onset episodes were more common than sudden onset episodes (172 episodes, 67.4% versus 83 episodes, 32,5%). The morphology of the ventricular ectopic beat initiated tachycardia was similar to 1st beat of MVT in 127 episodes (73.8 %), however in 45 episodes (26.1 %) was not. In non sudden onset group, 117 episodes (68.0 %) initiated with single ectopic beat, however 55 episodes (32.0%) initiated with multiple complexes.