Akut miyokard enfarktüsünde serum serglisin düzeyleri
Serum serglycin levels in acute myocardial infarction
  1. Tez No: 499062
  2. Yazar: BURCU UĞURLU ILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ÖRNEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uğurlu Ilgın, B. Akut Miyokard Enfarktüsünde Serum Serglisin Düzeyleri. S.B. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Giriş ve Amaç: Serglisin bir plazma glikoproteini olup ateroskleroz patogenezindeki rolü araştırılmaktadır. Serglisin ile yapılan araştırmalarda fibrin stabilizasyonu ve inflamasyonda önemli bir ajan olarak tanımlanmasına rağmen klinik değeri hakkında çok az bilgiye rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; akut miyokard infarktüsü olgularında serum serglisin düzeyini, normal koroner arterlere sahip olgulardaki serum değerleri ile karşılaştırarak akut miyokard infarktüsü ile serglisin arasında olası bir ilişkiyi araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışma popülasyonu ST elevasyonlu akut miyokard infarktüslü (STEMI) 57, ST elevasyonsuz akut miyokard infarktüslü (NSTEMI) 60 hasta ve koroner arterleri anjiyografik olarak normal 57 bireyden oluştu. Başvuruda Serglisin serum düzeyi ELISA yöntemi ile belirlendi. Hasta özellikleri, biyokimyasal parametreler ve prognostik risk belirteçleri kaydedildi. Bilinen sistemik hastalığı, kanser tanısı veya aktif enfeksiyonu olan, kreatinin düzeyi 1.6 mg/dl den yüksek olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya 41'i erkek olmak üzere toplam 60 STEMI tanılı hasta, 44'ü erkek olmak üzere toplam 57 NSTEMI tanılı hasta ile normal koroner arterlere sahip 30'u erkek olmak üzere toplam 57 kontrol grubu dahil edilmiştir. Kontrol grubunun yaş ortalaması (57±12), NSTEMI ve STEMI grubunun (sırasıyla, 64±15, 62±14) yaş ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük saptanmıştır. AKŞ düzey ortalamaları değerlendirildiğinde, NSTEMI ve STEMI grubunun ortalama AKŞ düzeyleri (sırasıyla 123,136 mg/dl) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir. NSTEMI, STEMI ve kontrol gruplarında sigara içiciliği yüzdesi sırasıyla %49.1, %66.7 ve %28.1 dir. Çalışma grupları arasındaki bu oransal fark istatistiksel olarak da anlamlıdır ve bu fark STEMI grubu ile kontrol grubu arasından kaynaklanmaktadır. NSTEMI ile STEMI grupları aras farklılığı saptanmıştır. Çalışmamızda STEMI grubunun ortalaması ile NSTEMI ve kontrol grubu ortalamaları arasında serglisin düzeyi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmış olup, NSTEMI grubunun serglisin düzey ortalaması kontrol grubundan daha yüksek olmasına rağmen aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Troponin T ve CRP ile yapılan korelasyon analizinde de istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif korelasyon saptanmıştır. Serglisin ile Troponin T arasında düşük orta derecede bir pozitif korelasyon (r değeri 0,301, p değeri 0,001) ve Serglisin ve CRP arasında da düşük derecede korelasyon (r değeri 0,278, p değeri
Özet (Çeviri)
Uğurlu Ilgın, B.. Health Ministry, Ankara Numune YB Training and Research Hospital Dept. Of Cardiology, MD thesis, Ankara, Turkey 2018 İntroduction and Aim: Serglycin is a plasma glycoprotein and its role in the pathogenesis of atherosclerosis is being investigated. Despite being described as an important agent in fibrin stabilization and inflammation in studies with Serglycin, very little information is available about the clinical value. The purpose of this study is; is to investigate a possible association between acute myocardial infarction and serglycin by comparing the serum serglycin level with those of patients with normal coronary arteries in the presence of acute myocardial infarction. Matherial and Method: The study population consisted of 57 patients with ST elevation acute myocardial infarction (STEMI), 60 patients with acute myocardial infarction without ST elevation (NSTEMI) and 57 angiographically normal coronary arteries. Serglycin serum level was determined by ELISA method on admission. Patient characteristics, biochemical parameters and prognostic risk markers were recorded. Patients with known systemic disease, cancer diagnosis or active infection, creatinine level 1.6 mg / dL or higher were excluded from the study. Findings: A total of 57 control groups, a total of 60 STEMI patients (41 males, 44 males) and a total of 57 NSTEMI patients (30 males with normal coronary arteries) were included in the study. The mean age of the control group (57 ± 12), NSTEMI and STEMI group (64 ± 15, 62 ± 14, respectively) were statistically significantly lower than the mean age. When the AUC levels were evaluated, the mean AUC levels of the NSTEMI and STEMI groups (123,136 mg / dL, respectively) were statistically significantly higher than the control group. NSTEMI, STEMI and control groups were 49.1%, 66.7% and 28.1%, respectively. This proportional difference between the study groups is also statistically significant and this difference stems from the STEMI group and the control group. There was a statistically significant difference in the amount of troponin and CRP between NSTEMI and STEMI groups. There was a statistically significant difference between the STEMI group average and the NSTEMI and control group averages in terms of Serglycin level. Although the NSTEMI group was higher than the serglycin level average control group, no statistically significant difference was found between them. Correlation analysis with troponin T and CRP also showed a statistically significant positive correlation. There was a low moderate positive correlation between Serglycin and troponin T (r value 0.301, p value 0.001) and a low correlation (r value 0.278, p value