Akut miyokard enfarktüsünde serum bakır, çinko ve magnezyum düzeylerinin önemi
- Tez No: 33261
- Danışmanlar: DR. HİKMET YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
44 ÖZET Bu çalışmada akut myokard infarktusü teşhisi ile takip edilen 30-89 yaşları arasındaki 27 hastada infarktüsün 1. ve 5. günleründe serum bakır, çinko, magnesium, HDL, total kolesterol, tfigliserid düzeyleri ölçüldü. Sonuçlar 21-79 yaşları arasındaki 27 sağlıklı kişiden oluşmuş kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Mi'lü grupta, 1. ve 5, gün serum bakır düzeyleri, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Ayrıca Ml'lü hastalarda 1. ve 5. gün serum bakır düzeyleri arasında da anlamlı fark mevcuttu. 5. günde, 1. güne göre serum bakırı artmıştı. Ml'lü grupta, 1. ve 5. gün serum Mg düzeyleri, kontrol grubuna göre kabaca anlamlı derecede düşüktü. Ayrıca istatistiki anlamlılık olmamakla Dirlikte Ml'lü grupta 5. gün serum Mg düzeyi, 1. güne göre artmış bulundu. Çalışmamızda serum çinko değerlerinin hasta ve kontrol grubunda istatistiki anlamlılıkta farkı iesbit edilemedi. Ayrıca serum bakır, çinko ve magnesium düzeyleri ile, HDL, total kolesterol ve trigliserid düzeyleri arasında anlamlı korelasyon tesbit edilemedi. Hasta grubunda sigara içenlerle, içmeyenler arasında bakır düzeyi bakımından istatistiki fark bulunmamasına rağmen; kontrol grubunda serum bakır düzeyi sigara içenlerde, içmeyenlere göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda myokard infarktusü geçiren hastaların oluşturduğu gurubun serum bakır konsantrasyonlarının kontrol gurubuna göre daha yüksek oluşu ve hastaların oluşturduğu grubun serum magnesium konsantrasyonlarının kontrol grubuna göre daha duşuk oluşu, daha once bu konuda yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlarla uyumluluk göstermektedir. 44
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY In this study, serum copper, zinc, magnesium, HDL, total cholesterol, trigliserid levels were measured in 1th and 5th day of infarction in 27 patients aged between 30-89 with acute myocardial infarction(MI). Results were com pared with that of the control groupwhich is composed of 27 healthy people aged between 21-79. In the group with Ml, Th and 5th day serum copper levels were found high with respect to the control group. In addition, there is a significant difference between 1th and 5th day serum copper levels in the patients with Ml. Serum copper has increased in the 5th day with respect to 1th day. In the group with Ml, 1th and 5th day serum Mg levels were roughly significant low with respect to the control group. In addition, although there is not statistically significance, 5,h day serum Mg levels were found increased with respect to 1th day in the group with Ml. In our study, we determined no statistically significant difference of serum zinc values in the patient and the control group. In addition, we can determine no significant correlation between serum copper, zinc, Mg levels and HDL, total cholesterol, trigliserid levels. _ Although statistical difference about copper level was not found between smokers and nonsmokers in the patient group, serum copper level in smokers was found significantly higher than that in nonsmokers in the control group. In ourstudy, serum copper concentration of the group which is composed of patients with myocardial infarction was high with respect to the control group and serum Mg concentration of the group which is composed of patients was low with respect to the control group. These results are in conformity with the results obtained from the previous studies.