Erkeklerde kan ve seminal plazmada çinko, bakır, kurşun ve kadmiyum düzeylerinin sperm parametreleri üzerine etkileri
Effects of blood and seminal plasma zinc, copper, lead and cadmium levels on sperm parameters of men
- Tez No: 203618
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sperm analizi erkeklerde fertilite açısından çok önemlidir. Çinko, bakır gibi eser elementlerin üreme sisteminde önemli olduğu ve kurşun, kadmiyum gibi ağır metallerin üreme sistemine olan olumsuz etkileri bilinmektedir. Ayrıca sigara gibi toplumda yaygın olan bir alışkanlığın vücutta hemen hemen her sistemde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada amacımız, erkeklerde kan örneğinde ve seminal plazmada çinko, bakır, kurşun ve kadmiyum düzeylerini saptamak ve sperm analizinde sperm parametreleri ile ilişkilerini incelemektir. Ayrıca sigara kullanımının da çalışılan metaller ve sperm parametreleri ile ilişkisi olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sperm analysis is very important for fertility of men. It is known that trace elements such as zinc and copper are important in reproductive system and heavy metals such as lead and cadmium have negative effects on reproductive system. Moreover, smoking a common addiction in public, is known to be harmful on almost every systems of the body. In this study, our purpose is to determine zinc, copper, lead and cadmium levels in blood and seminal samples and to evaluate their relationship with sperm parameters.