Varikosel tespit edilen erkeklerde periferik vende ve testiküler vende reaktif oksijen ürünlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the reactive oxygen species in pericheric and testicular vein in men with varicocele
- Tez No: 171665
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ŞAMLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
vn- ÖZET Varikosel, spermatik kord içinde pampiniform pleksusu oluşturan spermatik venlerin dilate ve tortuöz hal alması olarak tanımlanmaktadır. Tedavi edilebilir infertilitenin en sık sebebi varikoseldir. Varikoselin, artmış serbest oksijen radikali ve azalmış seminal plazma antioksidan kapasitesiyle ilişkisi birçok araştırıcının ilgisini çekmiştir. Oksidan ve antioksidan sistemi arasındaki dengenin oksidan sistem lehine bozulduğu durumlarda hücre fonksiyonları olumsuz yönde etkilenir. Özellikle motilitede azalma olmak üzere sperm fonksiyonlarında bozulma meydana gelir. Biz de infertilite veya klinik varikosel nedeniyle varikoselektomi yapılacak erkeklerde periferik venöz ve testiküler venöz kan örneğinde serbest oksijen radikallerini tespit etmeyi amaçladık. Aralık 2001 ve Ağustos 2003 yılları arasında; skrotal ağrı, testiküler verilerde ele gelen şişlik şikayetleri ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji Polikliniği'ne başvuran ve klinik değerlendirmede varikosel tespit edilen fertil veya infertil 18 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan ayrıntılı anamnez alındı, fizik muayeneleri yapıldı ve en az 2 semen örneği içeren spermogramları değerlendirildi. Operasyon esnasında spermatik ven ayrılmadan önce, testiküler venöz dönüş tarafından ~2cc kan alındı. Peroperatif dönemde çalışmak üzere periferik venöz kan örneği alındı. Testiküler venöz kan ve periferik ven kanı eritrositlerinde süperoksitdismutaz, glutatyon peroksidaz ve glutatyon redüktaz, plazmada malondialdehit ve total antioksidan kapasite ölçüldü. Postop 1. ve 3. aylardaki kontrollerinde hasta klinik olarak değerlendirildi. 3. ayda ayrıca kontrol spermogramı alındı. 39Hastaların yaş ortalamaları 24.5±4.2 (16-30) idi. Fizik muayene ile tespit edilen varikosellerin grade ortalaması 2.2±0.6 bulundu. Hastaların preoperatif ve postoperatif 3. aydaki spermogram parametrelerine bakıldı. Üçüncü aydaki spermogramda sperm sayısmda istatistiksel olarak anlamlı yükselme tespit edilirken, postoperatif 3. aydaki motilite değerleri preoperatif değerlere göre düzelme göstermekle birlikte istatistiksel anlamlı düzeye ulaşmadı.
Özet (Çeviri)
Vm- SUMMARY EVALUATION OF THE REACTIVE OXYGEN SPECIES IN PERIPHERIC AND TESTICULAR VEIN IN MEN WITH VARICOCELE Varicocele is defined as the dilatation of the spermatic veins that creates the plexus pampiniformis. The most common cause of infertility that can be treatable is varicocele. Increased reactive oxygen species levels and decreased antioxidant activity of seminal plasma of patients with varicocele attract many investigator's attention. When the balance between oxidant and antioxidant systems change in favor of oxidant system, cell functions interacts negatively. The hyperactive production of reactive oxygen species may cause loss of sperm functions, especially decreases motility. The purpose of this study is to determine the free oxygen radicals from peripheral vein and testicular vein blood samples of the men with infertility or clinical varicocele before varicocelectomy. Between December 2001 and August 2003, fertile or infertile patients who presented with scrotal pain, palpable/visible veins included in this study. A detailed medical history was taken and a complete physical examination was done. At least 2 spermiograms were evaluated. During the operation before dissecting the spermatic vein, 2cc blood sample was taken. Peripheral vein blood sample was taken at the peroperative period. Superoxide dismutase, glutathione peroxidase and glutathione reductase was measured at testicular and peripheric blood eryhtrocyts, malondialdehyde and total antioxidant capacity was measured at plasma. The patients were clinicaly 41evaluated postoperatively at 1st and 3rd month. At 3rd month control spermogram was evaluated. The mean age of patients were 24.5±4.2 (16-30) years. The varicoceles' grades that found by physical examination was 2.2±0.6. Preoperative and postoperative 3rd month spermiograms of the patients were evaluated. A statistical increase was found at the sperm concentration but at motility this increase was not statisticaly significant.