Doksorubisinin ekstravazasyonu sonucu meydana gelen cilt nekrozu tedavisinde eritropoietinin rolü
Erythropoietin in treatment of skin necrosis caused by doxorubicin extravasation
- Tez No: 203627
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GÜLBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada amacımız yaygın kullanımı olan antineoplastik bir ajan olan doksorubisinin ekstravazasyonu sonucu ortaya çıkan cilt nekrozunun tedavisinde eritropoietinin yerini ortaya koymaktı. 31 dişi Spraque-Dawley cinsi rat üç eşit gruba ayrıldı, her gruba 2mg doksorubicin 0.5 ml SF içinde sulandırılarak sırt tüyleri traş edilip önce batikon ardından SF ile steril yıkandıktan sonra intradermal olarak verildi. Birinci grup tedavisiz izlendi, ikinci gruba doksorubicin enjeksiyonundan bir saat sonra enjeksiyon yerinin çevresindeki 4 kadrandan eşit miktarlarda intradermal SF enjeksiyonu, üçüncü gruba ise aynı şekilde 400 IU/kg EPO enjekte edildi. Gruplar bir ay süreyle izlendi ve haftalık olarak ülser boyutları ölçüldü. Ülser alanı en geniş iki dik çapın (axb)/2 formülünde yerine konması ile hesaplandı. Bir ayın sonunda 80mg/kg pentobarbital ile intraperitoneal anestezi verildikten sonra cilt biyopsisi alındı ve örnekler histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our aim in this experimental study was to observe the effectivity of EPO in treatment of skin necrosis caused by extravasation of doxorubicin, a widely used antineoplastic agent. 31 female Spraque Dawley rat was used, 2 mg doxorubicin was diluated with 0,5 cc saline and injected intradermally after shaving dorsal hair of the rats. Then the rats were divided into three groups, group 1, control group, no additional injection, group 2, control group with saline intradermal injection of saline to 1 hour after in the site injected previously with doxorubicin, group 3, intradermal injection of 400 IU/kg EPO to 1 hour after in the site injected previously with doxorubicin. The rats were followed up for one month and the total area of the ulcers was calculated every week. We calculated the area of each ulcer by measuring the two widest perpandicular diameters of the lesion and putting these numbers into the formula (axb)/2.