Ghrelin, leptin ve melatonin hormonlarının erkek sıçanlarda hipokampustaki katekolaminerjik nörotransmiter düzeylerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of ghrelin, leptin and melatonin hormones on catecholaminergic neurotransmitter levels in the hippocampus of male rats
- Tez No: 203644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hipokampus, belleğin konsolidasyonunda rol oynayan limbik sistemin önemli bir bölgesidir. Noradrenalin (NA) ve dopamin (DA)'in hipokampustaki nöronal aktivitede önemli rolleri olduğu bilinmektedir. Ghrelin, leptin ve melatonin ve hormonları ise hipokampal hafızada düzenleyici etkilere sahiptirler. Bu çalışma yetişkin erkek sıçanlarda santral yolla uygulanan bu hormonların, sağ ve sol hipokampus bölgelerinde katekolamin seviyeleri üzerindeki olası etkilerini belirlemek için gerçekleştirilmiştir.Kloral hidratla anestezi uygulanan yetişkin erkek sıçanlara intraserebroventriküler yolla ghrelin, leptin ve melatonin hormonları uygulanmıştır. Uygulamalardan 20 dk sonra hayvanlar dekapite edilerek beyin dokularından sağ ve sol hipokampus bölgeleri insizyonla çıkarılmıştır. Homojenizasyondan sonra süpernatantlara Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi ve Elektrokimyasal Dedektör kullanılarak NA ve metaboliti dihidroksifenilglikol ile DA ve metaboliti dihidroksifenilasetik asit düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgular Mann Whitney-U Testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Leptin uygulaması hipopkampusta katekolamin düzeylerinde anlamlı bir değişikliğe neden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Hippocampus is an important region of limbic system plays important role for regulation of memory consolidation. It is known that noradrenalin (NA) and dopamine (DA) has significant roles on neuronal activity in hippocampus. Ghrelin, leptin and melatonin hormones have regulatory roles on hippocampal memory. This study was carried out to detect the effects of these hormones on catecholamine levels in the right and left hippocampus in adult male rats. After anesthesia by chloral hydrate, ghrelin, leptin and melatonin hormones were intracerebroventricularly injected to the animals. Twenty minutes later animals were decapitated and right and left hippocampus removed by incision from brain tissues. Hippocampus tissues were homogenisated and NA, DA and their metabolites (dihydroxyphenylglycol and dihydroxyphenylacetic acid, respectively) concentrations were detected by high performance liquid chromatography with electrochemical system. Data were statistically analysed by Mann Whitney-U Test.Leptin administration had not caused any difference in catecholamine concentrations compared to leptin vehicle group.