İdyopatik hipogonadotropik hipogonadizmli erkeklerde testosteron replasman tedavisinin insülin direnci ve plazma ghrelin düzeyine olan etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 71457
  2. Yazar: M. İLKİN NAHARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. EROL BOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma Sivas yöresindeki gebe kadınların doğum öncesi bakıma ilişkin bilgi ve uygulalarını saptamak amacıyla betimleyici olarak planlanmıştır. Bilgi toplama yöntemi olarak geliştirilen anket, araştırıcı tarafından Kızılırmak Sağlık Ocağı, Doğumevi, Üniversite Hastanesi Kadın Doğum polikliniğine başvuran 160 gebeye ve bir anketör tarafından da Aydoğan Sağlık Ocağına başvuran 50 gebeye üç ayda uygulanmıştır. Veri toplama kağıdındaki doğum öncesi bakıma ilişkin 24 bilgi sorusu puanlanarak değerlendirilmiştir. Sorular aşağıdaki bilgileri içermektedir, - Gebelikte alınması gereken kilo, - Fazla ya da az kilonun gebeye etkileri, - El ve ayak şişmelerinde, varislerde, bulantı kusmalar da, kanama olduğunda yapılması gerekenler, - Nelere bağlı kanama olabileceği, - Rahat bir doğum için yapılması gerekenler, - Gebelerin nasıl banyo yapmaları, göğüs bakımı için neler yapmaları gerektiği, - Sigaranın, ilaçların gebelikte zararlı olup olmadığı, - Sağlık kurumlarına gitmenin gerekliliği, - Doğum sularının geldiğinde alınması gereken pozisyon.49 Gebelerin bilgi puanları sosyo-demoğrafik bulgularla karşılaştırılmış, bulgular iki yüzde arasındaki farkın önem kontrolü, yüzdelik ve khi kare önemlilik testiyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar aşağıdaki gibidir. 1. örneğe alınan gebelerin doğum öncesi bakıma iliş kin bilgi düzeylerinin çok düşük olduğu, 2. Gebelerin yaşlarının bilgi puanı üzerine etkili olmadığı, 3. Eğitimleri ve aylık kazançları yüksek olan gebelerin bilgilerinin de yüksek olduğu, 40 Kayınvalide ile oturan gebelerin bilgilerinin da ha düşük olduğu, 5. Gebelerin bilgi puanları düştükçe gebelik sayıların da artış olduğu, 6. Sağlık kurumuna başvuran gebelerin bilgi puanlarının istendik düzeyde olmadığı saptanmıştır. Sosyo ekonomik düzeyin düşüklüğü ile bilgi eksikliğinin paralellik gösterdiği araştırma bölgemizde, gebelere sağlık personelince yeterli ve etkili eğitim önerilmiş ve araştırmamızın sonuçları doğrultusunda bölge sağlık ocakları ile Sağlık Müdürlüğüne bilgi verilmesi kararlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been planned with a wiew to determi- ling the data and application concerning the prenatal cajpe of »regnant women in the Sivas Region. The guestionnairs prepared as a data collecting method as been applied to 160 pregnant women who had applied to Kizxl- rmak Saglxk Ocağı, Doğumevi, University Hospital, by/and to 50 omen at Aydoğan Sağlık Ocağı by an inguirerwho had applied in months. 24 guestions in data gatering form relating to prenatal ase were evaluated accordingly. - The IkLmit of gaining weight inpregnancy, - The effects of over or under weight on pregnant, - Required measuses to be taken in hand and foot edema, aricosus, nausea, womiting and hemorrage, - Probable causes of hemorrage, - Required measures for normal delivery, - Sings of delivery, - Required measures for bath and breast case, - Smoking and drugs may be harmful in pregnancy or not, V - Necessity to consult health Instition, - Required position piriooto delivery.51 The data obtained from the pregnant women have been compared with the sociodemographic finding and those finding have be evaluated on the basis of significiance control bet ween the two percentages“*a*i?t- percentage and Chi-Sguare signi ficiance test. The results were as follows, 1. The knowledge of the pregnant relating the prena tal care was low^ 2. There was no relation between their age and know ledge, 3 o The pregnant women with ”â|rıighes education and high income had a better knowledge, 4v in pregnant women living together with their mat- hers-in-low had less knowledge, 5. The less the knowledge the more pregnancies took pi ace V 6 o The consultation of health institution by preg nant women was not at a desired level.' It has been concluted that theipe is a need for educa ting pregnant women and providing these results to local heath organizations for their attentions.