Manisa kent merkezinde ilköğretim 6.,7. ve 8. sınıf öğrencilerinde bel ağrısı prevalansı ve etkileyen faktörler
The prevalance of low back pain in the students of the 6.,7. ve 8.classes of schools located in the Manisa city center
  1. Tez No: 203667
  2. Yazar: MÜJDE İLGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ERBAY DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada, Manisa kent merkezinde yer alan ilköğretim okullarına devam eden 11-14 yaş grubu öğrencilerde bel ağrısı sıklığının belirlenmesi, bel ağrısına yol açabilecek faktörlerin değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için yapılacak çalışmalara öncülük etmesi amaçlanmıştır. Çalışma; Manisa kent merkezinde bulunan ilköğretim okullarının altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 13 224 öğrencinin oluşturduğu evrenden tabakalı rastgele örnek seçim yöntemi kullanılarak seçilen 1121 kişilik örneklem üzerinde ve bu sayıya ulaşmayı sağlayabilecek toplam 38 şubede yürütülmüş olup kesitsel tiptedir.Çalışmada veriler, araştırmacı tarafından yapılandırılmış, bel ağrısı ile ilişkili olabilecek risk faktörlerini sorgulayan bir anket formu ve bazı değişkenlerin ölçümüyle toplanmıştır. Araştırmanın toplam katılım oranı %91.08'dir.Araştırmaya grubunda yaşam boyu bel ağrısı prevalansı %49.5, son bir aylık bel ağrısı prevalansı %38.2 ve bel ağrısı nokta prevalansı %26.8'dir.Çok değişkenli analizler sonucunda; kızlarda, babanın eğitimsiz olması durumunda, sınıfta oturduğu yerde rahat etmeyenlerde, ağır kaldırma öyküsü olanlarda, önceden yaralanma öyküsü olanlarda ve algılanan sağlık durumu orta ve kötü olanlarda yaşam boyu bel ağrısı riski yüksek bulunmuşturSon bir aylık bel ağrısı prevalansı için ise; voleybol ile ilgilenenlerde, sınıfta oturduğu yerde rahat olmayanlarda, ağır kaldırma öyküsü olanlarda, algılanan sağlık düzeyi orta olanlarda ve haftalık egzersiz sıklığı 4-6 saat ve üstü olanlarda risk artmaktadır.Sınıfta oturduğu rahat etme, okul çantasının ağır olarak algılanması, algılanan sağlık düzeyinin orta olması ve hentbol ile ilgilenme değişkenlerinin ise bel ağrısı nokta prevalansını arttıran faktörler oldukları bulunmuştur.Bel ağrısı, ergenler arasında giderek artan, işgücü ve performans kaybına neden olabilen bir semptomdur. Bu sonuçlar göz önüne alınarak ergenlerde bel ağrısı konusunda koruyucu önlemlere ağırlık verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the prevalance of the low back pain, evaluate the causal factors of the low back pain and lead the studies to be done in order to prevent the low back pain in school children aged 11-14 years attending to the schools located in the Manisa city center. The population of the study was the students of the sixth, seventh and eighth classes of the primary schools located in the Manisa city center. This cross sectional study was conducted in the 38 classes of the schools which included a sample size of 1121 taken from 13 224 schoolers and selected using a stratified randomised sampling method.The data was collected by the structured questionaire involving the probable risk factors of the low back pain and measuring some variables of the researcher. The participation rate in the study was 91.08%.The prevalance of the low back pain in the long life time was 49.5%, the prevalance in the past month 38.2%, and the point prevalance 26.8%.The low back pain prevalance in the long life time was found to be high in the girl grup, in those with uneducated fathers, those sitting in uncomfortable seats in the classroom, lifting heavy objects, with previous injuries and in the presence of badly or moderately perceived health status .Prevalance of the last month?s low back pain was high in those interested in volleyball, sitting in unconfortable seats in the classroom, lifting heavy objects previously, having moderate perceived health status and having a weekly exercise schedule of 4-6 hour.Feeling comfortable in the classroom seats, finding school bag?s weight high, having moderate perceived health, interest in handball game are found to be related risk factors of the point low back pain prevalance.Low back pain is a gradually increasing symptom felt in the adolescent group, leading to decreased work force and loss of performance. It can be said that given the findings involved prophylactic procedures must be taken into account concerning low back pain in the adolescents.