Subklinik ve aşikar hashimoto' ya sekonder hipotiroidili olgularda serum sitokin (IL-2, IL-4, IL-12, IFN-gama ) düzeylerinin l-tiroksin tedavisi sonrası, değişikliklerinin değerlendirilmesi.
Evaluation of L-thyroxin therapy effects on serum IL-2, IL-4, IL-12, IFN-Gama cytokines in patient with hypothyroidism seconder to subclinical and overt Hashimoto
  1. Tez No: 203670
  2. Yazar: FEYZULLAH GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hashimoto tiroiditi, kronik otoimmun tiroiditlerdendir. Tiroid dokusunda otoimmün destriksiyona bağlı olarak, hipotirodizm gelişmektedir ve erişkinlerde hipotiroidizmin en sık nedenidir. Hastalığın toplumda görülme sıklığı %2' dir. Hashimoto tiroiditi diffüz lenfosit infiltrasyonu ile karakterizedir.Patogenezde genetik ve çevresel faktörler sorumludur. HLA-DR3 ve HLA-DR5 geni ile kalıtımsal özellik gösterdiği düşünülmektedir. Çevresel olanlar ; iyot alımı, bakteriyel ve viral infeksiyonlar, sitokin tedavisi ve gebeliktir. İmmun patogenezde, Th 1 antikor yoluyla oluşan sitotoksisite önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle; IL-12, TNF-? ve IFN-? patogenezde önemli bir yere sahiptir. TNF aracılığıyla oluşan apoptoziste patogenezde önemli olan bir diğer faktördür.Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran ve Hashimoto hipotiroidi tanısı alan 65 olgu çalışmaya alındı. Hastaların tamamı kadın olup, yaş ortalamaları 40.32 ± 13.5 yıl ve yaş dağılımları 18 ? 73 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Hashimoto?s thyroiditis is a chronic autoimmune thyroiditis. It is the most common cause of primary hypothyroidism in adolescent period, via autoimmune thyroid tissue destruction and affecting 2% of the population. This disease is characterized by extensive lymphocytic infiltration in thyroid tissue.The pathogenesis of the Hashimoto?s thyroiditis involves a complex interaction between genetic predisposing factors and environmental factors. Genetic factors are associated with HLA-DR3 and HLA-DR5. Environmental factors are iodine intake, bacterial and viral infections, cytokines therapy and pregnancy. Th1-mediated cytotoxic immune response is the major pathogenic feature of this disease. Thus, cytokines such as IL-12, TNF-? and IFN-? are very important in the pathogenesis. On the other hand, apoptosis over TNF is other important pathogenic pathway.Sixty five patients with Hashimoto?s thyroiditis referred to Celal Bayar University Medical Faculty Endocrinology polyclinic were included in this study. All of the patients were female aged 18 to 73 (mean= 40.32 ± 13.5) years. After a 10-12 weeks L-thyroxin therapy period, all of the patients were turn into euthyroidic state.