Psöriasiste darbant ultraviyole-B ve E vitamininin mutajenik risk üzerine etkilerinin comet tekniği ile değerlendirilmesi
'study with comet assay, the effect of narrowbant uv-B and vitamin E on mutagenic risk in psoriasis vulgaris patients??
- Tez No: 203681
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLEKON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Psoriasis genetik temeli olan, kronik, inflamatuar, hiperproliferatif ve T hücrelerin başrol oyuncusu olduğu immün aracılı bir deri hastalığıdır. Lökositler, önemli bir reaktif oksijen ürün kaynağıdır. Dolayısıyla bu inflamatuar deri hastalığı oksidatif strese yol açar.Darbant UVB, psoriasiste etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bazı çalışmalar deride hem in vivo hem in vitro olarak UVB teması sonrası, serbest radikallerin ve reaktif oksijen ürünlerinin arttığını göstermiştir.Vitamin E, vücuttaki en önemli yağda çözünebilen antioksidandır. Vitamin E, hem lipofilik antioksidan ve serbest radikal temizleyici olarak görev görür, hem de hücresel membranı stabilize eder.Oksidatif stres, kanser insidansının artışına yol açabilen DNA hasarına neden olur. Comet tekniği (Single cell jel elektroforez) DNA tek ve çift zincir kırıklarını ölçmek için sensitif ve hızlı bir yöntemdir.Çalışmamızda Comet tekniği ile psoriasisli hastalarda darbant UVB'nin DNA hasarı üzerine etkisini ve antioksidan olarak vitamin E'nin hasar üzerine düzeltici rolünün olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Çalışma grupları sigara içmeyenlerden oluşturuldu. Psoriatik hastalar 2 gruba ayrıldı. İlk gruptaki 8 hasta sadece darbant UVB ile, ikinci gruptaki 10 hasta ise hem darbant UVB hem de oral 400 IU/gün vitamin E (d, ? -tocopherol) ile tedavi edildi. Hastalar daha önceden herhangi bir sistemik tedavi almamıştı. Psoriasis vulgarisli hastaların hastalık aktiviteleri ise Psoriasis Area and Severity Index (PASİ) ile belirlendi. PASİ tedavi öncesi ve tedavinin 45. gününde ölçüldü. Tüm hastaların PASİ skorları tedavinin 45. gününde belirgin bir şekilde düşmüştür. Ancak tedavi sonrası hasta gruplarının birbirleriyle karşılaştırılmasında PASİ skoru açısından fark bulunmamıştır. Bu durum, vitamin E'nin ek bir terapatik etkisi olmadığını düşündürmüştür.1.grupta 0. gün ile 45. gün arasında DNA hasarında anlamlı bir artış vardı. Fakat grup 2'de tedavi öncesine göre tedavi sonrasında DNA hasarında azalma olmakla birlikte anlamlı değildi. Bu çalışmada, darbant UVB tedavisinin belirgin DNA hasarına yol açtığı ve vitamin E alımının bu hasarı azalttığı, ancak bu azalmanın çok anlamlı olmadığı saptanmıştır. Bu sonuçtan yola çıkarak darbant UVB'nin karsinojenik riskini azaltmak amacıyla tedaviye vitamin E'nin eklenmesinin uygun olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflammatory, hyperproliferative and T cell immun-mediated skin disease with a genetic basis. Leukocytes are important source of reactive oxygen species. Consequently, this inflammatory skin disease contributes oxidative stress.Narrow band UVB is used as a therapeutic modality for psoriasis. Some studies indicate that cutaneous tissue, both in vivo and in vitro, generates free radicals and other reactive oxygen species following exposure to UVB.Vitamin E is the most important lipid soluble antioxidant in the body. Vitamin E not only acts as an effective lipophilic antioxidant and radical scavenger but also stabilizes cellular membranes.Oxidative stress causes DNA damage, which can contribute to the development of canser incidence. The Comet Assay (single cell gel electrophoresis) is a sensitive and rapid method to measure DNA single and double strand breaks.In our study, our aim was to evaluate the effects of narrow band UVB therapy on the occurence of DNA damage in psoriatic patients by using Comet Assay and whether, an antioxidant, vitamin E had an improvement role on this damage or not.Our study patients were no-smokers. Psoriatic patients were divided to two groups. 8 patients in group 1 were treated with narrow band UVB, and 10 patients in group 2 was treated with narrow band UVB plus oral 400 IU/day vitamin E (d, ? -tokoferol) for 45 days. None of these patients had received any systemic therapy for psoriasis before. Activity of disease in patients with psoriasis vulgaris was determined by means of the Psoriasis Area and Severity Index (PASI). PASI was determined before and after 45th day of treatment. The PASI of all patients had decreased significantly on 45th day of treatment. After treatment, comparison of PASI values of group 1 and 2 did not revealed a statistically significant difference. Therefore, it is considered that vitamin E may not have an effective role on clinical improvement of psoriasis.In group 1, the levels of DNA damage on 45.day was significantly higher than the 0.day levels. However, the 45.day levels of DNA damage in group 2 did not show statistically significant reduction as compared to the pretreatment levels. In this sudy it was demonstrated that narrow band UVB therapy achieved a statistically significant increase in DNA damage, and though it was not reflected to the statistical analysis, vitamin E supplementation provided a decrease in this UVB induced-DNA damage. Therefore, in order to decrease the carsinogenic risk of narrow band UVB adding vitamin E to narrow band UVB should be considered.