Dijital masaj ile oluşturulan göziçi basınç azalmasının Heidelberg Retina Tomografisi-II optik sinir analizine etkileri
Effects of reduction of intraocular pressure to after digital ocular massage to the optic disc topographic analysis with the Heidelberg Retina Tomography-II
  1. Tez No: 203682
  2. Yazar: BİLGE DEMİRAY MÜEZZİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Normal, oküler hipertansiyonlu ve glokomlu bireylerde, dijital masaj ile GİB'ının en az 5mmHg düşürülmesinin Heidelberg retina tomografisi (HRT-II) optik sinir analizine olan etkilerini araştırmakGereç ve Yöntem: Çalışmaya 51 hasta alındı. Eşit sayıda hastadan oluşmak üzere hastalar 3 gruba ayrıldı. Grup 1 oküler hipertansiyon hastalarından, grup 2 glokom hastalarından ve grup 3 ise normal bireylerden meydana geldi. Tüm hastalara ayrıntılı oftalmolojik muayene yapıldı. Hastaların öncelikle non-kontakt tonometre (NKT) ile göziçi basınçları (GİB) ölçüldü ve HRT-II ile optik sinirin konfokal taraması yapıldı. Ardından dijital masaj ile GİB'ı en az 5 mmHg düşürüldü ve zaman geçirmeden HRT-II ile optik disk ölçümleri tekrarlandı. Optik diskin HTR-II ile yapılan konfokal taramalarında, incelenen 22 stereometrik parametre içinden, bazal değerler ile masaj sonrası yapılan inceleme sonrasında bulunan değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkaranlar saptandı.Bulgular: Normal ve glokomlu olguların oluşturduğu gruplarda, dijital oküler masajdan önce ve masajdan sonra yapılan optik sinir başının topografik analiz parametreleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Oküler hipertansiyonlu olguların oluşturduğu grupta ise maksimum çukur derinliğinin bazal değeri masajdan sonra saptanan değere göre anlamlı olarak düşük bulundu.Sonuçlar: GİB'ının dijital masaj ile kısa bir süre için düşürülmesi optik sinir başının HRT-II ile yapılan analizine etki etmemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To quantitatively evaluate the change in the optic disc topographic analysis with the Heidelberg retina tomography-II (HRT-II) associated with reduction in the intraocular pressure (IOP) minimum 5 mmHg after digital ocular massage in normal, ocular hypertensive and glaucomatous cases.Materials and Methods: 51 patients were included in this study. Patients classified in three groups including equal numbers. Ocular hypertensives constituted Group 1, glaucomatous cases Group 2 and normals constituted Group 3. All patients were examined in detail. At first IOP values determined by non-contact tonometry and optic nerve head topographic measurements were perfomed using the HRT-II. After then created a reduction in IOP minimum 5 mmHg with digital ocular massage and immediately repeated HRT-II examination of optic disc. 22 stereometric topographic parameters were assessed. Baseline determinations and the values after digital ocular massage were compared and designated the parameters which were statistical significant.Results: In Group 2 and 3, there was no parameter showed significant change between and after digital ocular massage. There was a significant increase in maximum cup depth after digital massage in Group 1.Conclusion: Reduction in IOP with digital ocular massage for a short time dosen?t effect the optic nerve head analysis with the HRT-II.