Farklı yaş gruplarında laparoskopik cerrahi ve laparotominin oluşturduğu postoperatif immun yanıtın incelenmesi
Postoperative immun response among the different ages in both laparotomic and laparoscopic groups
  1. Tez No: 203680
  2. Yazar: TÜLİN ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA RIZALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Laparoskopi, cerrahi prosedürlerin vücuttaki travmayı en aza indirgeyerek yürütülmesini sağlayan cerrahi bir tekniktir. Günümüzde laparoskopik müdahaleler, çocuk cerrahisinde daha fazla yer bulmaya başlamıştır. Her cerrahi müdahale bir travma ve buna bağlı bir stres meydana getirir. Cerrahi stresin, vücutta en fazla etkilediği sistemlerden biri immun sistemdir. Açık cerrahi sonrası, özellikle hücre aracılıklı savunma sisteminde belirgin bir baskılanma olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Laparoskopi, minimal invazif cerrahi özelliğine bağlı olarak daha az cerrahi stres oluşturur. Ayrıca anestezinin oluşturduğu stresi de, ameliyat süresini kısaltarak azaltır.Bu çalışmada amacımız laparoskopik ve açık cerrahi sonrası farklı yaş gruplarındaki sıçanlarda lenfosit altgruplarındaki değişiklikleri karşılaştırmaktır.Gereç ve yöntemYirmi dört adet Wistar Albino cinsi sıçan, toplam 3 gruba ayrıldı. Her grupta 8 adet sıçan olup, birincisi sütçocuğu sıçan grubu, ikincisi ergenlik öncesi sıçan grubu ve üçüncüsü erişkin sıçan grubudur. Bu grupların her biri kendi arasında iki gruba ayrıldı. Birinci alt gruplar açık cerrahi grubu olup 4 adet sıçandı. İkinci alt gruplar laparoskopi grubu olup 4 adet sıçandı. Açık cerrahide orta hat kesi ile karın içine girilip, barsaklara manüpilasyon yapıldı. Laparoskopik müdahalede, sıçanlara özel cihazlarla karın içi boşluğa karbondioksit (CO2 ) gazı verildi. Kan örnekleri bütün sıçanlar için operasyondan 24 saat öncesi ve 1 gün sonrasında kuyruk toplardamarından 2 ml olarak alındı. İmmun cevabın belirlenmesi için lenfosit alt grupları olan, CD4, CD8a ve CD25, CD3-CD4, CD3-CD8a, CD4-CD25, CD4/CD8a seviyeleri bakıldı.BulgularÇalışmada, laparoskopik cerrahi ve laparotominin lenfosit altgruplarında erken dönemde bazı etkileri gözlenmiştir. Ancak yaşa göre lenfosit altgruplarında farklılık saptanmamıştır.Laparatomi yapılan erişkin grupta aktif T lenfosit düzeyleri açık cerrahi sonrası baskılanırken diğer gruplarda T lenfosit düzeyinde baskılanma saptanmamıştır. (Preop 4,89 postop 1,30) (p>0,05)CD4/CD8a oranı rakamsal olarak tüm gruplarda laparoskopi sonrası laparotomi ye göre rakamsal olarak daha yüksekti ancak istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. ( P>0.05 ) (Açık cerrahi 1,34, laparoskopi 2,27.)Tüm yaş gruplarında açık cerrahi sonrası T supresör yüzdesi artmıştı. Laparoskopi gruplarında azalma vardı.SonuçFarklı yaş gruplarında laparoskopi ve laparotomi sonrası lenfosit altgruplarında anlamlı farklılık saptamadık . Ancak istatistiksel olarak anlamlı olmasa da laparoskopik cerrahi sonrası hiçbir yaş grubunda aktif T lenfosit düzeyinde azalma olmadı. Laparoskopi sonrası tüm gruplarda CD4/CD8a oranı laparatomiye oranla daha yüksekti. Bu da laparoskopik cerrahinin daha az doku travması ve buna bağlı olarak da lenfosit altgrularını daha az etkilediğini düşündürmektedir. Biz laparoskopik cerrahinin kısa süreli hastanede kalış ve erken dönemde iyileşme, post op immun yanıtta daha az etkilenme nedeniyle çocuk yaş grubunda da emniyetle kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Laparoscopy is a technique which maintain the operation with less trauma than the open surgerical procedures. Nowadays, laparoscopy is favorable among pediatric patients. Any surgical intervention leads to stress. Immune system is one of the most affected systems from trauma and stress. Many studies display that laparotomic surgery depress the cell mediated immunity particularly. Laparoscopic procedure is a minimal invasive technique so it is less traumatic. It has also less length of operation time so it decreases stress related to the anesthesia.In our study, we aimed to compare the lymphocyte subgroubs effects of laparotomic and laparoscopic procedures among the different age groups of rats.Material and MethodsTwenty four Wistar Albino rats were divided into three groups. First group (n: 8) was newborn-rat group. Second group(n: 8) was prepubertal-rat group. Third group(n: 8) was adult-rat group. Every group was composed of two subgroups; laparotomic (n: 4) and laparoscopic(n: 4). Midline incission was made and intestinal manuplation alone for laparotomic intervention was done. For laparoscopic intervention, carbondioxide (CO2 ) was inhaled into peritoneal cavity. Blood samples were gathered 24 hours before and 1 days after intervetions from tail veins of rats. Immune responses were analysed by the measurement of lymphocyte subgroups of CD4, CD8a, CD25, CD3-CD4, CD3-CD8a, CD4-CD25, CD4-CD8a.ResultsWe found that laparotomic and laparoscopic surgeries have some effects on lymphocyte subgroubs at the early period. But there was no lymphocyte subgroubs dissimilarity among different age groups. While active T lymphocyte was depressed in laparotomic group of adult rats, this depression was not detected on other age groups (p>0.05).CD4/CD8a was higher in all groups of laparoscopy than laparotomy. But this difference was not significant statistically (p>0.05).In all age group of laparotomy, T supressor cell percentage increased. T suppressor cell percentage was decreased in laparoscopy groups (p>0.05).ConclusionWe did not detect lymphocyte subgroubs differences among the different ages in both laparotomic and laparoscopic groups. There was no decrease in active T lymphocyte level in any laparoscopic group but this was not significant statisticaly. CD4/CD8a was higher in laparoscopic group than laparotomic groups so this result suggest that laparoscopy may cause less tissue trauma with less affected lymphocyte subgroubs . We think that laparoscopy is appropriate for many surgical procedures in pediatric patients because of its own decreased healing time, less length of hospital stay and less affected immune system.