Pigmente bazal hücreli karsinomda dermatoskopik ve histopatolojik özellikler arasındaki korelasyon
Correlation of dermatoscopic and histopathologic features of pigmented basal cell carcinoma
  1. Tez No: 203707
  2. Yazar: DURU TABANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tabanlıoğlu D, Pigmente bazal hücreli karsinomda dermatoskopik ve histopatolojik özellikler arasındaki korelasyon, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dermatoloji Anabilim Dalı Tezi. Ankara, 2008. Bazal hücreli karsinomun (BHK) klinik bir varyantı olan pigmente BHK'nin tanısında dermatoskopi önemli bir yere sahiptir. Pigmente BHK'de gözlenen dermatoskopik özelliklerin histopatolojik karşılıklarına ait net tanımlamalar henüz oluşmamıştır. Pigmente BHK için dermatoskopi ve histopatolojiden elde edilen bulguların korelasyonu ve dermatoskopik özelliklere ait histopatolojik tanımların oluşturulması amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaya 30 hastaya ait 41 pigmente BHK lezyonu dahil edildi. Lezyonların klinik ve dermatoskopik görüntülerinden yararlanarak dermatoskopik özellikler ve oryantasyonları belirlendi. Her bir dermatoskopik yapıya karşılık gelen histopatolojik bulgular kaydedildi ve tanımlamalar yapıldı. Ayrıca hastaların deri fototipleri, güneşe maruziyet öyküleri, hastalık süreleri gibi demografik özellikleri de sorgulandı. Çalışmamızda yer alan pigmente BHK lezyonlarında gözlenen en sık histopatolojik alt tip yüzeyel multifokal tip (%72.5)'ti.
Özet (Çeviri)
Tabanlıoğlu D, Correlation of Dermatoscopic and Histopathologic Features of Pigmented Basal Cell Carcinoma, thesis from Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Dermatology. Ankara, 2008. Dermatoscopy has a great value in the diagnosis of pigmented basal cell carcinoma (BCC) which is a clinical variant of BCC. The precise definitions of histopathologic correlates of dermatoscopic features observed in pigmented BCC has not been established yet. The aim of our study was to correlate the findings of dermatoscopy and histopathology and to define the histopathologic counterparts of dermatoscopic features for pigmented BCC. Forty-one pigmented BCC lesions of 30 patients were included to the study. The dermatoscopic features and their orientations were determined by using the clinical and dermatoscopic images. Histopathologic correlates of each dermatoscopic feature were recorded and definitions were made accordingly. In addition, demographic features of the patients such as skin phototypes, history of sun exposure and disease durations were questioned. The superficial multifocal type was the most common (72.5%) histopathologic subtype among the pigmented BCC lesions in our study.