Bazal hücreli karsinomun dermoskopik bulgularının değerlendirilmesi ve histopatolojik subtipleriyle ilişkisi
The assessment of basal cell carcinoma's dermoscopic findings and correlation with histopathologic variants
- Tez No: 412572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TUNÇEZ AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Deri tümörlerinin en sık görüleni olan BHK'nin tanısında dermatoskopi önemli bir yere sahiptir. Pigmente BHK haricindeki BHK'nin farklı subtiplerinde izlenen dermoskopik özellikler ve bu subtiplere yönelik dermoskopik tanı kriterleri henüz mevcut değildir. BHK'nin dermoskopik özelliklerinin değerlendirildiği ve dermoskopik özelliklerle histopatolojik subtipler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada 32 hastaya ait 34 BHK lezyonu incelendi. Her bir lezyona ait dermoskopik kriterler belirlendi ve tümörün sahip olduğu histopatolojik subtipe göre bu dermoskopik kriterlerin tanımlayıcı analizleri yapıldı. Ayrıca hastaların yaş, deri fototipi, güneşe maruziyet öyküleri, hastalık süreleri gibi demografik ve klinik özellikleri de değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında; yaprak benzeri alanlar, tekerlek benzeri yapılar ve yüzeyel kısa ince telenjiektazilerin histopatolojik subtiplerden yüzeyel bazal hücreli karsinomla, yüzeyel kepeklenme ve beyaz yapısız alanların histopatolojik subtiplerden bazoskuamöz bazal hücreli karsinomla, beyaz-kırmızı yapısız alanların histopatolojik subtiplerden yüzeyel ve infiltratif bazal hücreli karsinomla arasında bir korelasyonun muhtemel olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
BCC is the most common skin tumors and dermoscopy has an important place in the diagnosis. Followed dermoscopic features of different subtypes of BCC and diagnostic criteria for these subtypes are not yet available except pigmented BCC. We evaluated the dermoscopic features and investigated the relation between histopathologic subtypes of BCC with dermoscopic features were included in 34 lesions of 32 patients in this study. Dermoscopic criteria of each lesion was determined and compared to the tumor subtypes that have made this dermoscopic criteria of descriptive analysis. In addition, demographic and clinic features of the patients such as age, skin phototypes, history of sun exposure and disease durations were assesed. In light of the data obtained from the study that was concluded there might be a corelation between; meaple leaf-like areas, spoke-wheel areas, short fine superficial telengiectasias with subtypes of superficial BCC, superficial scales and White structruless areas with subtypes of basosquamous BCC, white-red structureless areas with subtypes of infitrative and superficial BCC.