Isparta il merkezindeki kadınlarda kontraseptif kullanımında etkili demografik ve sosyokültürel faktörler
Demographic and sociocultural factors related with contraseption usage among women in provience of Isparta
- Tez No: 203749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmayla birinci basamakta takip edilen kadınların kontraseptif tercihlerini, tercihlerinde sosyoekonomik ve kültürel farklılıkların etkilerini ve bu bölge için aile planlamasının başarısını değerlendirmeği amaçladık. Aynı zamanda çalışma sonunda anne ölüm oranlarına etkili olabilecek faktörler belirlenerek önlenebilir olanlar da ortaya konacaktır.Çalışma kentsel olarak Isparta İl Merkezi'ne bağlı birinci basamak sağlık kuruluşlarında yürütülmüş olan kesitsel tipte bir araştırmadır.Çalışmanın başlangıcında Isparta İl merkezine bağlı sağlık ocakları/aile sağlığı merkezleri sayısı ve bu merkezlere bağlı nüfus tespit edilmiştir. Toplam nüfus, birinci basamak sağlık merkezleri sayısıyla orantılı olarak tabakalara dağıtılmıştır. Her sağlık ocağı/aile sağlığı merkezinden kaç tane kadının çalışmaya alınacağı tespit edildikten sonra; sistematik örnekleme yöntemi ile bu merkezlerden kadınlara ait 681 adet 15-49 yaş kadın izlem kartı incelemeye alınmıştır. Kartlarda yer alan parametrelerden elde edilen veriler SPSS 9.05 paket programına aktarılmıştır.Çalışmamızdan elde edilen en önemli sonuçlara göre ilimizde en fazla kullanılan yöntemin 160 kadın(%23.5) ile kondom olduğunu, bunu 153 kadınla(%22.5) RİA ve 131 kadınla(%19.2) etkisiz yöntem kullanmanın izlediğini gördük. 152 kadının(%22.3) herhangi bir korunma yöntemi kullanmaması dikkat çekici bir rakamdır. Araştırmamızda toplam gebelik sayısına baktığımızda ağırlıklı olarak(%42) ailelerin 2 çocuğa sahip olduğunu gördük. Sağlık ocaklarına kayıtlı kadınların meslekleri incelendiğinde 550 (%80.8) gibi büyük bir oranın çalışmadığı göze çarptı. Son gebelik bilgilerine göre düşüklerin toplam gebelik sayısı üzerinde daha etkili olduğu ve ölü doğum sayısını arttırdığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışmadaki önemli bulgulardan biriside, eşin eğitim durumu düşükse kullanılan yöntem açısından ya hiç yöntem kullanılmıyor veya etkisiz yöntem kullanılıyor olmasıdır..
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to find out the contraceptive preference of the women, socioeconomical and cultural factors for these preferences and the effectivity of family planning methods, who are followed in first step primary care centers. At the same time, at the end of the study we will be able to the detect preventable factors that can be associated with maternal mortality rates.That study, is a cross sectional investigation which performed in primary care health centers in urban part of Isparta city, Turkey.At the begining of the study; we first detected the number of primary care health centers/family medicine centers in urban part of Isparta and population for these centers. Total population is distrubuted to layers according to number of first care primary health centers. After fixed the number of women that will be accepted from each center; total 681 15-49 age woman following cards are taken for evaluation. Datas from cards are tabulated by SPSS 9.05 Software program.160 women(%23.5) were using preventivo(condoma) and it was the most used method; it was followed by RIA,153 women(%22.5) and 152 women(%22.3) were not using any famıly planning method. That was the most important finding of the study. In our research, according to total pregnancy numbers, most of the families (%42) had two children. Large number of the women, 550 (%80.8) were not working in anywhere. Statically, according to last pregnancy findings, number of the children that are fallen were affecting the total pregnancy numbers and they were increasing the number of death pregnancies. Another important finding in the study was that, when the education level of the husband getting to a lower level, pairs were not using any family planning method or they were using inactive method.