Isparta il Merkezinde yaşayan 15-49 yaş evli kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu ve ruhsal sorun görülme sıklığı ile bu durumların evlilik uyumu ve diğer etmenlerle ilişkisi
The prevalence of sexual dysfunctions and mental health problems and their relation to martial harmony and other factors in married women between the ages of 15 and 49 at Isparta
  1. Tez No: 433360
  2. Yazar: BANU ASLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. YONCA SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Isparta İl Merkezinde Yaşayan 15-49 Yaş Evli Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozukluğu ve Ruhsal Sorun Görülme Sıklığı ile Bu Durumların Evlilik Uyumu ve Diğer Etmenlerle İlişkisi Çalışmanın amacı Isparta il merkezinde yaşayan 15-49 yaş evli kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu (CFB) ve ruhsal sorun görülme sıklığı ile bu durumların evlilik uyumu ve diğer etkenlerle olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırma kesitsel tiptedir. Örnek büyüklüğü 758 olarak hesaplanmıştır. Sosyoekonomik seviyeleri farklı üç mahalle seçilmiş, tamamı gezilerek 1216 kadın araştırmaya dahil edilmiştir. CFB ve ruhsal sorun varlığı bağımlı değişkenlerdir. Kadın cinsel fonksiyon indeksine göre ≤30 CFB, genel sağlık anketine göre ≥2 ruhsal sorun, evlilik uyum ölçeğine göre ˂43,5 uyumsuz evlilik olarak kabul edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 kullanılmış ki kare, t testi, pearson korelasyon testiyle lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Kadınların %45,0'ında CFB saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Prevalence of Sexual Dysfunctions and Mental Health Problems and Their Relation to Martial Harmony and Other Factors in Married Women Between the Ages of 15 and 49 at Isparta The aim for the study is to determine the prevalence of sexual dysfunction (SD) and mental health problems in married women of age 15 to 49 and their relation to martial harmony and other factors within Isparta. This is a sectional research. The sample size was determined as 758 and selected from three neighbourhoods with significant socio-economical differences. 1216 women were included in this study. The existence of SD and mental health problems are dependent variables. SD was accepted as ≤30 on women sexual dysfunction index, mental health issues were ≥2 according to general heath survey, martial disharmony was ˂43,5 on martial harmony scale. Chi square test, t-test, Pearson's correlation and logistic regression analysis of SPSS 22.0 were used. Prevalence of SD was 45% in the subjects.