El osteoartritinin postmenopozal kadınların el kuvveti, el fonksiyonları, ince el becerileri ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effects of hand osteoarthritis on hand strength, hand functions, manuel dexterity and daily activities of life in post-menopausal women
- Tez No: 203751
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
El OA'inde hastaların el eklemlerinin tutulumuna bağlı olarak kavrama gücü veince el becerilerinde azalma oluşabilir.El OA'nin postmenopozal kadınlardaki el kuvveti, el fonksiyonları, ince elbecerileri ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkisi araştırmak amacıylaçalışmaya el OA tanısı konulmuş 77 hasta ve 81 sağlıklı kontrol alındı. Hastalarındemografik özellikleri kaydedildi. Ağrı, Likert ağrı skalasına göre değerlendirildi.Nodül ve hassas eklem sayısı kaydedildi. Olguların AP el grafileri çekildi. Radyolojikdeğerlendirme Kellegren ve Lawrence skalasına göre yapıldı. Her iki elin kavramave tutma güçleri Jamar dinamometresi ve pinchmetre ile ölçüldü. İnce el becerisiGrooved Pegboard Testi ile değerlendirildi. El fonksiyonlarındaki yetersizlik DEİ veJTEBT ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi HAQ skoru ile değerlendirildi.Grup 1 ve grup 2 arasında demografik özellikler açısından anlamlı farkbulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Reduced grip strength and dexterity of hand may occur due to involvement ofhand joints in patients with hand OA.Seventy-seven patients with hand OA and 81 healthy controls were participatedin this study for searching the effects of hand osteoarthritis on hand strength, handfunctions, dexterity and daily life activities of post-menopausal women. Demographicdata of patients was recorded. Pain was assessed with Likert pain scale. Node andtender joint counts was recorded. AP radiograph of hands were performed for allcases. Radiologic assessment was performed according to Kellgren and Lawrenceclassification. Grip and pinch strength of both hands was tested with Jamardynamometer and manual pinchmeter. Manual dexterity was tested with GroovedPegboard Test. Hand functional disability was tested with DHI and JTHFI. Quality oflife was measured by using HAQ.There were no significant differences between demographic features ofgroup 1 and 2 (p>0.05).