Sıçanlarda oluşturulan sisplatin nefrotoksitesinde kefirin etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of kefir on cisplatin-induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 203759
- Danışmanlar: PROF. DR. M TUĞRUL SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, sıçanlarda oluşturulan sisplatin nefrotoksisitesinde kefirin etkinliğiaraştırıldı. Çalışmaya toplam 36 Wistar-albino sıçan alınarak iki adet sekizli ve iki adet onlutoplam dört grup oluşturuldu. Kontrol grubu günde iki kez 1.5cc serum fizyolojik aldı, Kefirkontrol grubu günde 2 kez 1.5cc kefir aldı, Sisplatin grubu i.p. 7 mg/kg (0.5 mg/mlCisplatinum Ebewe) ve günde iki kez 1.5cc serum fizyolojik aldı, Sisplatin+kefir grubuna isei.p. 7 mg/kg (0.5 mg/ml Cisplatinum Ebewe) ve günde 2 kez 1.5cc kefir aldı. Serum fizyoljikve kefir uygulamaları toplam yedi gün yapıldı. Sisplatin enjeksiyonundan 5 gün sonra tümsıçanların yaşamına son verilerek kan örnekleri ve böbrekleri alındı. Sağ böbrek biyokimyasalişlemler için, sol böbrek ise histopatolojik inceleme için kullanıldı. Biyokimyasal analizolarak serumda BUN ve kreatinin, böbrek dokusunda ise anti-oksidan enzimler süperoksitdismutaz (SOD), katalaz, glutatyon peroksidaz (GPX) enzim aktiviteleri ve nitröz oksitmiktarı ölçüldü. Ayrıca böbrek dokusundaki malondialdehit seviyeleri ölçüldü. Histopatolojikdeğerlendirme için tübüler hasarın şiddeti değerlendirildi.İ.p. sisplatin uygulamasının sıçanlarda serum BUN ve kreatinin düzeyleriniyükselttiğini tespit ettik. Sisplatin sonrası anti-oksidan enzimlerden olan katalaz ve GPXaktivitelerinin ve NO miktarının böbrek dokusunda azaldığı görüldü. Bununla birliktesisplatinin sıçanların böbreklerinde belirgin tübüler hasara neden olduğunu bulduk. Oluşantübüler hasarın şiddeti ile böbrek dokusundaki katalaz, SOD ve GPX enzimlerinin aktiviteleriarasında anlamlı negatif korelasyon bulundu.Bununla birlikte anti-oksidan özelliği bilinen kefir uygulamasının sisplatinnefrotoksisitesinden koruyucu bir etkisinin olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of kefir on cisplatin-induced nephrotoxicity was assessed. Atotal of thirty-six rats were included to the study and randomly divided into four groups (twogroups with eight rats, two groups with ten rats). Control group received 1.5cc serumphysiologic 2x1/day; Kefir-control group received 1.5cc kefir 2x1/day; Cisplatin groupreceived i.p. 7mg/kg (0.5mg/ml Cisplatinum Ebewe) and 1.5cc serum physiologic 2x1/day;Cisplatin+kefir group received i.p. 7mg/kg (0.5mg/ml Cisplatinum Ebewe) and 1.5cc kefir2x1/day. Serum physiologic and kefir administrations were performed for seven days. Allanimals were sacrificed five days after i.p. injection and blood samples with kidneys weretaken for analysis. Right kidney was used for biochemical analysis and left kidney was usedfor histological examination. Biochemical analysis was as follows; serum bun and creatininelevels, kidney tissue anti-oxidant enzyme activities superoxide dismutase (SOD), catalase andglutathione peroxidase (GPX) with nitrous oxide level. Moreover, kidney tissuemalonyldialdehyde (MDA) level was measured. Renal tubular injury was assessed forhistological examination.We found that i.p. cisplatinum administration increased serum bun and creatininelevels. Both catalase and GPX enzymes activities and nitrous oxide level decreased in renaltissue. Furthermore, we found that cisplatin administration caused tubular injury in rats. Therewas a negative correlation between the severity of tubular injury and catalase, GPX and SODenzyme activities.According to our findings, there was no beneficial effect of kefir administration oncisplatin-induced nephrotoxicity in rats.