Komplikasyonlu ve komplikasyonsuz bruselloz olgularının sitokin profilleri
Cytokine profiles in patients with complicated and noncomplicated brucellosis
  1. Tez No: 203760
  2. Yazar: KEMAL AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bruselloz çeşitli yollarla insana bulaşabilen, etkeni Brucella spp olup, dünyada ve ülkemizde yaygın görülen zoonotik bir hastalıktır. Yöremizde endemik olarak bulunmaktadır. Fakültatif hücre içi bakteridir. Bu nedenle tedavisi uzun sürmekte ve hastalık relaps ve reenfeksiyonlarla karşımıza çıkabilmektedir. Tüm sistemleri etkileyebilen hastalık nadir de olsa kalıcı sekellere ve hatta ölümlere yol açabilmektedir.Bu çalışmada bruselloz olgularının tedavi öncesi serumlarında IL-2, IL-6, IL-10, IFN-?, TNF-? düzeylerini ELISA yöntemi ile belirlenmiş olup, kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı tedavi öncesi sitokin düzeylerinin tespiti ile komplikasyonlu hastalarda gözlenebilecek yeni immun parametreler bulmaktır.Bu çalışma 40 bruselloz hastası, 40 gönüllü içermektedir. Çalışma sonucunda hasta grubunda serum IFN-? düzeylerinin daha yüksek olduğu ve anlamlı olduğu saptanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Brucellosis that occurred by Brucella spp is an important zoonotic disease which can be contagious to people with several ways and seen widespread in Turkey and in the world. It exists as an endemic in our region. It is a fakultative intracelluler bacteria. So the treatment of the disease takes a long time and disease may occur with relapse and reinfections. Disease which can affect all the systems, rarely can cause permanent sequelas and moreover deaths.In this study, the levels of IL-2, IL-6, IL-10, IFN-?, TNF-? have been determined by ELISA method in brucellosis cases pre-treatment serums and compared with a control group. The aim of this study is to find new immun parameters that can be observed in patients with complication by determination of pre-treatment cytokin levels.This study includes 40 brucellosis patients and 40 volunteers. According to the findings of the study, it is found that levels of serum IFN-? is higher and significant in patient group (p0.05).