Romatoid Artritli hastalarda anti-CCP düzeylerinin, hücre yüzey belirteçleri ve klinik parametreler ile ilişkisi
The correlation between levels of anti-CCP, t-cells surface markers and clinical parameters in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 203766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BÖLGEN ÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Erken dönemde Romatoid Artrit (RA) tanısını koymak için klinik, immunolojik veya radyolojik olarak standart oluşturacak kriterler yoktur. Bu çalışma; romatoid artritli hasta ve kontrol olgularının kan örneklerinde Anti-CCP ile T hücre yüzey belirteçleri ve sitokinlerin düzeylerini saptamayı, bunların hastalık aktivitesi ve radyolojik hasar ile olan ilişkisini saptamayı amaçlamaktadır.Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğinde izlenen, 1987 ARA tanı kriterlerine göre RA tanısı almış, ortalama yaşları 52,00±7,8 olan RA'li 45 kadın hasta çalışmaya alındı. İnflamatuvar hastalığı olmayan ortalama yaşları 48,21±7,8 olan 38 kadından kontrol grubu oluşturuldu. Ayrıntılı anamnez ve klinik muayenenin ardından hastaların ağrı düzeylerini belirlemek için Vizüel Analog Skala (VAS), hastalık aktivitesi için Disease Activity Score (DAS 28) ölçümleri uygulandı. Hastalar radyolojik olarak anterior-posterior el grafilerinde modifiye Sharp (Genant/Sharp) skalası kullanılarak değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
There aren?t efficient clinical, immunological or radiographical criteria for early Rheumatoid Arthritis (RA) diagnosis. This study aims to investigate Anti-CCP and T cell surface markers in sera of RA patients and also to analyse the correlation of these parameters with disease activity and radiological destruction.Forty-five female patients (mean age; 52,00±7,8) who have been diagnosed as RA according to ARA 1987 criteria and being followed-up in of Department of Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinics of Mersin University Medical School Hospital were included in the study. Control group was formed by 38 female subjects (mean age; 48,21±7,8) without any inflammatory disease history. Visual Analogue Scale (VAS) and Disease Activity Score (DAS 28) of RA patients were recorded after performing a detailed history and physical examination. Modified Sharp (Genant/Sharp) scale was used for radiological evalution of patients. ESR, CRP, RF, anti-CCP, IL?2, IL?6, IL?8, IL?10, CD45, CD14, CD19, CD3, CD4, CD8, CD25, CD40, CD69 parameters were analysed in sera of both RA patients and controls.ESR and CRP values of patients were significantly higher than controls? (p?0,001). Anti-CCP was positive in 44 (%97,8) patients and negative in 1 (%2,2) patient. And it was negative in whole controls.