Kolorektal kanserlerde BCL-2 ve COX-2 ekspresyonlarının klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
The association of expression of BCL-2 and COX-2 in colorectal carcinoma with clinicopathological features.
- Tez No: 203767
- Danışmanlar: PROF. DR. V. ERTUĞRUL SEYREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Apoptozisi baskılayan bir gen olan BCL-2 ve siklooksijenaz-2 (COX-2) proteinlerinin çeşitli organların premalign ve malign lezyonlarında arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda kolorektal kanserli hastalarda BCL-2 ve COX-2 proteinlerinin ekspresyonunu ve çeşitli klinikopatolojik parametrelerle olan ilişkilerini incelemeyi amaçladık.Aralık 2000 ile Mart 2006 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı tarafından takip ve tedavisi yapılan ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı tarafından patolojik evrelemesi yapılan 57 hastanın patolojik doku blokları retrospektif olarak değerlendirildi. Kolorektal kanserin patolojik doku örneklerinde BCL-2 ve COX-2 ekspresyonu, monoklonal antikor yöntemiyle immünhistokimyasal olarak değerlendirildi. Klinikopatolojik değişkenler üzerinde COX-2 ve BCL-2 ekspresyonunun etkileri araştırıldı.Çalışmamızda COX-2 ekspresyonu olguların %89,5' inde, BCL-2 ekspresyonu ise %70,2' sinde pozitifti. COX-2 ile BCL-2 ekspresyonu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki vardı (p=0,01, r=0,302).
Özet (Çeviri)
BCL-2, a tumor suppressor gene, and cyclooxygenase -2 (COX-2) have been shown to be increased in many premaling and malign conditions. In the present study, we aimed to investigate BCL-2 and COX-2 expression in patients with colorectal cancer.Fifty-seven patients with colorectal cancer diagnosed between December 2000 March 2006 at the Department of Medical Oncology, Faculty of Medicine, Mersin University were included retrospectively in the present study. Colorectal cancer tissue samples obtained from those patients were analyzed for BCL-2 and COX-2 expression using anti-BCL-2 and anti-COX-2 monoclonal antibody, respectively. Then, the influences of BCL-2 and COX-2 expression on clinicopathologic features were investigated.BCL-2 and COX-2 expression was observed in 70.2% and 89.5% of the patients, respectively. BCL-2 expression was positively correlated with COX-2 expression (p0.05).On the basis of our main findings that increased expression of BCL-2 and COX-2 at relatively early stages of colorectal cancers and the lack of influence of BCL-2 and COX-2 expression on overall survival, it can be suggested that BCL-2 and COX-2 expression seems, in part, to play a role especially in the early development of colorectal cancer. Further large scale prospective studies are needed to investigate the certain influences of BCL-2 and COX-2 expression on the development of colorectal cancer and the other clinicopathologic features of colorectal cancer.