Romatoid artrit hastalarında Anti-CCP, MCP-1 ve Anti-MCV düzeylerinin ankilozan spondilit ve normal populasyonla karşılaştırılması
The comparison of Anti-CCP, MCP-1 and Anti-MCV between ankylosan spondylitis and normal population in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 248735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR PIRILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Romatoid artrit hastalarında Anti-CCP, Anti-MCV ve MCP-1 düzeylerinin ankilozan spondilit ve normal populasyonla karşılaştırmak amacıyla 35 romatoid artrit, 25 ankilozan spondilit ve 20 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan gruplar yaş ve cinsiyet açısından benzerdi. (p>0,05).Üç grupta da Anti-CCP, Anti-MCV ve MCP düzeyleri çalışıldı. Romatoid artritli hastalarda sabah tutukluğu ve hastalık süreleri not edildi. Grupların kan örneklerinde hemogram, ESH, RF ve CRP tetkikleri çalışıldı.Anti-CCP, romatoid artrit hastalarında yüksek oranda saptanmasına rağmen ankilozan spondilit ve sağlıklı gönüllülerde pozitif titrede Anti-CCP saptanmadı. Romatoid artrtrit için Anti-CCP'nin sensitivitesi %48, spesifitesi %100 olarak hesaplandı. Anti-MCV'yi ise Anti-CCP'ye göre romatoid artrit hastalarında daha az sıklıkla pozitif saptarken ankilozan spondilit ve sağlıklı gönüllülerde Anti-MCV pozitifliği saptamadı. Romatoid artrtrit için Anti-MCV'nin sensitivitesi %25, spesifitesi %100 olarak hesaplandı.MCP-1 düzeyi ortalaması RA grubunda 382 pg/mL(SD:208,7) , ankilozan spondilit grubunda 284,5 pg/mL (SD: 105.0), sağlıklı gönüllülerde 328,8 pg/mL(SD:104,8) olarak hesaplandı. Gruplar arasında MCP-1 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptamadık (p:0.125).Romatoid Faktörden daha yüksek spesifiteye sahip olmasından dolayı pekçok yazar tarafından ACR'nin 8. kriteri olarak önerilen Anti-CCP'nin RF negatif olan hastalarımızda da önemli oranda pozitif saptanabildiği görüldü. Anti-CCP'nin RF ile birlikte bakıldığında ikisininde tek başlarına sahip olduklarından daha fazla tanısal potansiyeli olduğunu saptadık. Anti-CCP kadar tanısal değeri olduğu pek çok çalışmada belirtilen Anti-MCV'nin tek başına duyarlılığı % 25, özgüllüğü %100 iken ; RF ile birlikte kullanıldığında duyarlılık %36, özgüllük %92, Anti-CCP ile birlikte kullanıldığında duyarlılık %55, özgüllük %83 olduğu saptandı.Romatoid artritin ACR tanı kriterleri arasında yer alan sabah tutukluğu süreleri ortalama 1,1 saat (SD:0.6) minumum 0,4 saat maximum 2.5 saat olarak saptandı. Romatoid artrit grubunda Anti-CCP ile sabah tutukluğu, hastalık süreleri, CRP ve ESH değerleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulundu.Anti-CCP ve Anti-MCV ile RF arasındaki pozitif ilişki Romatoid artritin etyopatogenezinde otoantikorların önemli bir yeri olduğunu desteklemekte ve bir otoantikor sentezlemiş olan bir hastanın başka bir otoantikor sentezleme potansiyeline de sahip olduğunu düşündürmektedir.Anti-CCP'nin hastalık aktiviteleri ile pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olması bu otoantikorları geliştiren hastalarda romatoid artritin daha şiddetli seyredebileceği ve eroziv eklem hastalığı gelişeceğini düşündürür. Sonuç olarak bu hastalarda temel tedaviye erken başlaması önem kazanmaktadır.Bu çalışmamızda; Anti-CCP ve Anti-MCV için duyarlılığın literatüre göre daha düşük saptarken özgüllüğü literatüre benzer olarak yüksek saptadık. MCP-1 düzeylerinde ise romatoid artrit ile ankilozan spondilit ve sağlıklı gönüllüler arasında anlamlı bir fark saptamadık. Bu nedenle bu testlerin tanı ve izlemde kullanımı ile ilgili daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
35 rheumatoid arthritis,25 ankylosan spondylitis and 20 healthy volunteers were included in the study to compare Anti-CCP,Anti-MCV and MCP-1 levels with ankylosan spondylitis and with normal population.The groups that were included in the study were similar in terms of age and sex.(p>0,05)The Anti-CCP,Anti-MCV and MCP levels were studied in all the three groups.The durations of morning stiffness and illness of patients with rheumatoid arthritis were recorded.ESH,RF and CRP analysises were examined in the blood samples of the groups.Although it was determined in a high percentage in Anti-CCP rheumatoid arthritis patients,Anti-CCP in positive titre was not determined in Ankylosan spondylitis and in healthy volunteers.The sensivity of Anti-CCP for rheumatoid arthritis was calculated to be %48 and the specifity was %100.While determining Anti-MCV less often positive comparing with the Anti-CCP in rheumatoid arthritis patients, Anti-MCV positiveness was not determined in ankylosan spondylitis and in healthy volunteers.The sensivity of Anti-MCV for rheumatoid arthritis was calculated to be %25, and the specifity was %100.MCP-1 level was determined to be 382 pg/ml(SD:208,7) in rheumatoid arthritis group,284,5 pg/mL(SD:105.0) in ankylosan spondylitis group and 328,8 pg/mL(SD:104,8) in healthy volunteers.Among the groups no statistically meaningful difference was determined.(p:0.125)It was detected that Anti-CCP which is held as the 8. criterium of ACR by a lot of writers because it has a higher specifity than RF, can be determined significantly positive in patients with RF negative.We determined that Anti-CCP and RF,together,have a higher diagnostic potential than that they have individually. Having %25 sensitivity and %100 specifity on it's own,Anti-CCP, which has been stated,in a lot of study, to have as much diagnostic value as Anti-CCP , was determined to have %36 sensitivity and %92 specifity when used with RF,%55 sensitivity and %83 specifity when used with Anti-CCP.Morning stiffness duration which is one of the diagnostic criteria of rheumatoid arthritis was determined to be , on average 1,1 hour (SD:0.6), minimally 0,4 hour and maximumly 2,5 hours.In the rheumatoid arthritis group; positive,meaningful relations were determined between morning stiffness and Anti-CCP, durations of illness, CRP and sedimentation values.The positive relation between Anti-CCP , Anti-MCV and RF supports the fact that autoantibodies take a significant place in the etiopathogenesis of rheumatoid arthritis and makes us think that a patient who synthisizes an autoantibody is capable of synthesizing another autoantibody.The fact that there exist positive meaningful relations between ACP and illness activities makes us think that rheumatoid arthritis may progress more severely and in the patients who develop these autoantibodies and that they may develop erosive joint disease.Consequently, it becomes important that basic treatment should betimes be applied to these patients.In this study, we determining sensitivity of Anti-CCP and Anti-MCV less according to the literature, we determined the specifity high , similarly to the literature.As for MCP- 1 levels, we did not determine any meaningful difference between the patient with rheumatoid arthritis or ankylosan spondylitis and the healthy volunteers.Therefore, it is needed that studies on bigger scales should be realised regarding the utilisation of these tests in diagnosis and monitoring.