Romatoid artritli hastalarda serum anti-ccp düzeyleri ve hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between serum levels of anti-cycliccitrullinated peptide antibodies and disease activity in patientswith rheumatoid arthritis
- Tez No: 640800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Anti-CCP antikorlarının yapılan çalısmalarda romatoid artrit için en yüksek spesifite ve sensitiviteye sahip olduğu gösterilmistir. Anti-CCP' nin romatoid artritde güvenilir tanısal ve prognostik bir gösterge olduğu düsüncesine rağmen hastalık aktivitesi ve siddeti ile iliskisi belirsizdir. Bu çalısma, romatoid artrit hastalarındaki Anti-CCP antikor düzeylerinin hastalık aktivitesi ile olan iliskisini saptamak amacı ile planlandı. Çalısmaya RA tanısı almıs olan toplam 48 (7 E / 41 K) hasta alındı. Hastalar fizik muayene sonrasında klinik ve laboratuvar parametreleri açısından değerlendirildiler. Klinik bulgular görsel analog skala (GAS), hastalık aktivite skoru (DAS 28) ve Health Assessment Questionnaire (HAQ) ile değerlendirildi. Laboratuvar incelemede; romatoid faktör (RF), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP), trombosit, lökosit, hemoglobin ve Anti-CCP düzeylerine bakıldı. Hastaların 27' sinde (%56,2) RF pozitif, 21' inde (%43,8) ise negatif olarak tespit edildi. Anti-CCP sonuçları ise 33 hastada (% 68,7) pozitif, 15 hastada (% 31,3) negatif bulundu. RF negatif hastaların 10'unda (% 30.4) Anti-CCP pozitif bulundu. Anti-CCP pozitif ve negatif hastalar karsılastırıldığında; ortalama RF düzeyleri arasında anlamlı fark saptanırken (p < 0.001), ortalama ESR, CRP, trombosit, lökosit, hemoglobin değerleri, DAS 28, GAS ve HAQ skorları arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Anti-CCP seronegatif RA'lı hastalarda RA teshisini koymada faydalı olabilir. Bununla birlikte Anti-CCP'nin hastalık aktivitesi ile iliskisi olmadığı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Anti-CCP antibodies have been showed in recent studies that they have the highest spesivity and sensitivity for rheumatoid arthritis. Although there is an opinion that the Anti- CCP is a reliable, diagnostic and prognostic indicator in the rheumatoid arthritis, disease activity and severity is uncertain. This study has been planned to determine the Anti-CCP antibody levels' relationship with the disease activity in patients with the rheumatoid arthritis. Totally 48 patients (7 males / 41 females), who have obtained RA diagnose, have been taken into the study. The patients have been examined from the points of clinical and laboratory parameters following physical examination. The clinical symptoms have been determined with visual analog scale (VAS), disease activity score (DAS-28) and Health Assessment Questionnaire (HAQ). The rheumatoid factor (RF), erythrocyte sedimentation rate (ESR), Creactive protein (CRP), thrombocyte, leukocyte, hemoglobin and Anti-CCP levels have been controlled. It has been determined that 27 patients (56.2 %) are RF positive and 21 patients (43.8 %) are RF negative. The Anti-CCP results have been found as positive in 33 patients (68.7 %) and negative in 15 patients (31.3 %). The Anti-CCP has been found as positive in 10 patients (30.4 %) with the RF negative. While it has been determined a meaningful difference between average RF levels when the Anti-CCP positive and negative patients have been compared, it has not been determined a meaningful difference between average ESR, CRP, thrombocyte, leukocyte, hemoglobin values, DAS 28, VAS and HAQ scores (p>0,05). RA diagnosis is able to be successful for the patients with the Anti-CCP seronegative RA. In addition to this, it has been concluded that the Anti-CCP does not a relationship with the disease activity.