Bazı tıbbi bitkisel aromatik yağların kolorektal kanser hücre hatlarında apoptotik etkilerinin araştırılması ve potansiyel hedef gen ekspresyonlarının belirlenmesi
Investigation of the apoptotic effects of some medicinal herbal aromatic oils on colorectal cancer cell lines and determination of potential target gene expressions
- Tez No: 783598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda, gelişmekte olan ülkelerde kolorektal kanser insidansı ve ölüm oranı artış göstermektedir. Bu durum kolorektal kanserini, dünyada en sık rastlanılan üçüncü kanser türü yaparken, ölüme neden olan kanserler arasında ikinci sırada yerini korumasını sağlamaktadır. Kolorektal kanser hastalarına cerrahi, kemoterapi ya da radyasyon tedavisi gibi tedaviler uygulansa dahi metastaz veya tekrar nüksler meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla kanser patogenezi üzerinde yapılan çalışmalarda, etkili sonuç verebilecek alternatif tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alternatif tedavi yöntemlerinden biri de tıbbi bitkilerden elde edilen doğal biyoaktif bileşiklere/ fitokimyasallara sahip esansiyel yağlar olarak görülmektedir. Esansiyel yağlar içerdikleri birçok biyoaktif bileşikler sayesinde antimikrobiyal, antiviral, antifungal gibi çeşitli biyolojik aktivite gösterdikleri bildirilmektedir. Bu tez çalışmasında, karanfil ve kekik esansiyel yağlarının kolorektal kanser hücre hatları (HCT-116 ve SW620) üzerindeki apoptotik etkilerin araştırılması hedeflenmiştir. Kolorektal kanserin patogenezi oldukça kompleks olduğundan inflamasyonda ve apoptoziste rol oynayan genlerin ekspresyon düzeyleri bu süreci etkileyebilmektedir. Dolayısıyla, bu tez çalışmasında apoptosis ve inflamasyonda etkili olan bazı genlerin (COX-2, BCL-2, FAS, DR4 ve DR5) ekspresyon seviyeleri incelendi. Bu amaç doğrultusunda, öncelikli olarak hücre canlılığı MTT testi ile belirlenirken, gen expresyon seviyeleri qRT-PCR ile belirlendi. Elde edilen verilere göre, uygulanan her iki esansiyel yağ konsantrasyona bağlı olarak sitotoksik etki gösterdi. Uygulanan esansiyel yağlardan karanfil, kekik esansiyel yağına göre HCT-116 hücre hattında daha fazla sitotoksisite gösterirken kekik esansiyel yağı ise karanfile göre SW620 hücre hattında daha fazla sitotoksisite göstermiştir. Buna ek olarak esansiyel yağların HCT-116 ve SW620 hücre hatları üzerinde apoptozu inhibe edici BCL-2 ve COX-2 genlerin ekspresyon seviyelerinde azda olsa bir düşüş gözlemlendi ancak bu değişimin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı analiz edildi. Öte taraftan, kekik esansiyel yağının pro-apoptotik gen olan DR4 ekspresyon seviyelerini her iki kolorektal kanser hücre hatlarında anlamlı bir şekilde arttırdığı, buna ek olarak HCT-116'da FAS ekspresyonunu indükleyebildiği ortaya koyuldu. Sonuç olarak, mevcut çalışmada kullanılan esansiyel yağlardan kekik esansiyel yağın karanfile kıyasla kolorektal kanseri üzerinde potansiyel apoptotik etkileri olduğu ve kanser tedavisinde rol oynayabileceği ortaya koyuldu. Ancak karanfil ve kekik esansiyel yağlarının aktif bileşikleri tanımlamak ve etkinliklerini çözümlemek için daha ileri çalışmaların gerekli olduğunu ifade etmek gerekir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the incidence and death rate of colorectal cancer has increased in developing countries. This makes colorectal cancer the third most common type of cancer in the world while keeping it the second most common cause of death among cancers. Although treatments such as surgery, chemotherapy or radiation therapy are useful to treat colorectal cancer patients, metastases or recurrences may still take place. Therefore, there is a need for alternative treatment methods that can give effective results in cancer pathogenesis studies. One of these alternative treatment modalities is known as essential oils with natural bioactive compounds/phytochemicals which are obtained from medicinal plants. It is reported that essential oils show various biological activities such as antimicrobial, antiviral and antifungal due to the many bioactive compounds they contain. In this thesis, it was aimed to investigate the apoptotic effects of clove and thyme essential oils on the colorectal cancer cell lines (HCT-116 and SW620). Since the pathogenesis of colorectal cancer is quite complex, the expression levels of genes that play a role in inflammation and apoptosis may affect this process. In this thesis study, the expression levels of some genes (COX-2, BCL-2, FAS, DR4 and DR5) that are effective in apoptosis and inflammation were examined. For this purpose, cell viability was determined by MTT test and gene expression levels were determined by qRT-PCR. According to the obtained data, both essential oils that applied showed dose-dependent cytotoxic activities. Clove essential oils showed more cytotoxicity than thyme essential oil. In addition, essential oils treatment slightly decrease the expression levels of apoptosis-inhibiting gene BCL-2 and COX-2 genes in HCT-116 and SW620 cell lines, but this change was not statistically significant. On the other hand, it was revealed that thyme essential oil significantly increased the expression levels of the pro-apoptotic gene DR4 in both colorectal cancer cell lines, in addition, it was able to induce FAS expression in HCT-116. As a result, it was revealed that thyme essential oil, one of the essential oils used in the current study, has potential apoptotic effects on colorectal cancer compared to clove and may play a role in cancer treatment. However, it should be stated that further studies are required to identify the active compounds of clove and thyme essential oils and to analyze their efficacy.