Lipopolisakkarit antijeni ile uyarılmış tıkanma sarılığı modelinde sülfasalazin uygulanmasının karaciğer doku NF-?B ve kaspaz-3 düzeyleri ile kan ve doku lipid peroksidasyonu üzerine etkisi
The effect of sulfasalazine on blood and tıssue (lıver) lıpıd peroxıdatıon and tıssue NF-?B and caspase-3 levels in lps ınduced obstructıve jaundıce.
  1. Tez No: 203776
  2. Yazar: AYDIN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA DİRLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tıkanma sarılığı (TS) birçok klinik sekele neden olabilecek sonuçlar doğuran klinik bir durumdur. Nükleer Faktör ? B (NF-?B), inflamasyon sürecince aktif durumdadır ve proinflamatuar sitokinlerin gen ekspresyonlarında önemli rol almaktadır.Sülfasalazin (S) antiinflamatuar etki göstermekte, NF-?B aktivasyonunu azaltarak doku hasarını önleyici ve aşırı immün aktiviteyi proglanmış hücre ölümü olan apopitozisi uyararak önlemektedir.NF-?B nin hücre sağ kalımındaki rolü çok boyutludur ve bu mekanizmanın tamamen anlaşılması için daha fazla çalışmalara gereksinim vardır. S aşırı immün aktiviteyi proglanmış hücre ölümü olan apopitozisi uyararak önlemektedir. Biz bu çalışmada lipopolisakkarit (LPS) anijeni ile stimüle edilmiş tıkanma sarılığı modelinde S doku hasarı üzerindeki etkilerini karşılaştırmak istedik.Her biri 8 Wistar Albino rat (150?250 gram) içeren 6 grup oluşturuldu. Grup A: Sham, Grup B: TS (Tıkanma Sarılığı), Grup C: TS + LPS, Grup D: TS+S, Grup E: TS+S+LPS, Grup F: TS+LPS+S. A ve B grubundaki deneklere herhangi bir madde uygulanmadı. TS oluşturulan ratların koledokları çift bağlanıp kesildi. A ve B grupları 10. gün sakrifiye edildi. C grubuna koledok ligasyonundan sonra 5. günde LPS 10 mg/kg intraperitoneal olarak TS oluşturulduktan sonra (koledok ligasyonunun 5. günü) verildi. D grubuna koledok ligasyonunun 5. günden itibaren 5 gün süreyle günde bir kez, NF-?B inhibitörü olan S 100 mg/kg intraperitoneal olarak uygulandı. E grubunda koledok ligasyonundan sonra koledok ligasyonunun 5. günden itibaren 5 gün süreyle günde bir kez, NF-?B inhibitörü olan S 100 mg/kg intraperitoneal olarak uygulandıktan sonra 10. gün LPS verildikten (koledok ligasyonunun 10. günü) 6 saat sonra ratlar sakrifiye edildi. F grubunda koledok ligasyonundan sonra 5. günde LPS 10 mg/kg intraperitoneal olarak TS oluşturulduktan sonra (koledok ligasyonunun 5. günü) verildikten sonra 5 gün süreyle NF-?B inhibitörü olan S 100 mg/kg intraperitoneal olarak uygulandı ve sonra ratlar sakrifiye edildi. Kan örnekleri ile karaciğer dokuları alındı. B grubunda 2, C grubunda 3 ve E,F gruplarında 1' er rat çalışmayı tamamlayamadan kaybedildi. Kan ve dokuda Miyeloperoksidaz (MPO), Malondialdehit (MDA), ile kanda SGOT ve SGPT düzeyleri biyokimyasal yöntemlerle incelendi. Karaciğer dokusunda immünohistokimyasal yöntemlerle doku NF-?B ve kaspaz- 3 düzeylerine bakıldı.Grup B ve C'de serum ve doku MPO, MDA, serum AST ve ALT seviyeleri diğer gruplardan yüksekti ancak fark istatiksel olarak anlamlı değildi. Aynı gruplarda immünohistokimyasal olarak karaciğer doku NF-?B ve kaspaz-3 skorlarıda yüksek bulundu. S verilen gruplarda (D,E,F) serum ve doku MPO, MDA, serum AST ve ALT seviyeleri TS ve TS+LPS gruplarından düşüktü ancak fark istatiksel olarak anlamlı değildi. İmmünohistokimyasal olarak karaciğer doku NF-?B ve kaspaz-3 skorlarında da S gruplarında azalma görüldü. Çalışmamızın sonucunda S; LPS antijeni ile stimüle edilmiş deneysel tıkanma sarılığında, karaciğer doku NF-?B ve kaspaz-3 düzeyleri ile kan ve doku lipid peroksidasyonu üzerine istatiksel olarak anlamlı olmayan kısmi bir düzelmeye yol açtığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice (OJ) is a severe condition leading to several complications. NF-Kappa B is a transcription factor implicated in the transcriptional upregulation of these inflammatory genes in response to changes in cellular oxidation-reduction status.Diverse groups of molecules are involved in the apoptosis pathway. One set of mediators implicated in apoptosis belong to the asparate-specific cysteinyl proteases or caspases. A member of this family, caspase-3 (CPP32, apopain, YAMA) has been identified as being a key mediator of apoptosis of mammalian cells.Sulfasalazine (S) was synthesized in 1942 to combine an antibiotic, sulfapyridine, and an anti-inflammatory agent, 5-aminosalicylic acid (5-ASA).The aim of this study is to evaluate the effect of S on hepatic demage by invastigating serum and liver lipid peroxidation and liver NF-?B and caspas-3 expressions in LPS induced OJ injury.Rats were randomized into 6 groups as; Group A: Sham; Group B: Obstructive Jaundice (OJ); Group C: OJ + LPS; Group D: OJ + S; Group E: OJ + S + LPS; Group F: OJ + LPS+S. At the fifth day; the rats were jaundiced. In Group C; 10 mg kg-1 LPS was injected intraperitoneally at the fifth day and after 5 days the rats were sacrificed. In Group D, at the fifth day, 100 mg kg-1 S was injected intraperitoneally to the jaundiced rats for 5 days and at the tenth day the rats were sacrificed. In Group E, at the fifth day; we administrated 100 mg kg-1 S intraperitoneally at the fifth day and repeated daily for 5 days and at the tenth day, 10 mg kg-1 LPS was injected intraperitoneally and then after 6 hours we sacrificed the rats. In Group F, we injected 10 mg kg-1 LPS intraperitoneally to the jaundiced rats, after 6 hours 100 mg kg-1 S was administrated intraperitoneally daily for 5 days and the rats were sacrificed at the tenth day.Serum and tissue myeloperoxidase (MPO), malondialdehyde (MDA), and serum SGOT, SGPT levels were measured with biochemical methods. Histopathological examinations for liver tissue and immunohistochemical analysis for liver tissue NF-?B and caspase-3 levels were also performed.In Group B, C serum and tissue MPO and MDA levels, serum AST and ALT levels were higher than other groups and difference statistically significant. Immunohistochemical staining for liver tissue NF-?B and caspaze-3 levels was increased in the same groups. In S groups (D,E,F) serum and tissue MPO and MDA levels, serum AST and ALT levels were lower than the other groups except sham group, but the difference was not statistically significant. Immunohistochemical staining for liver tissue NF-?B and kaspaz-3 expression was increased in these groups. Results of our study indicates that S have a decreasing effect on lipid peroxidation and NF-?B and kaspaz-3 levels in LPS induced OJ injury but this was not statistically significant. In our study, we see that sulfalazin decrease hepatic demage but this effect is not enough.