Kırşehir Seyfe gölü fitoplanktonu
Kırşehir Seyfe lake phytoplankton
- Tez No: 9496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY OBALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRŞEHİR SEYFE GÖLÜ FİTOPLANKTONU AYLA BAYSAL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Olcay OBALİ. 1990, Sayfa: 47 Jüri : Doç. Dr. Olcay OBALİ. Prof. Dr. Aynur ÜNAL. Prof. Dr. Mustafa KURU Bu araştırmada çok tuzlu bir göl olan Seyfe Gölü Fitoplanktonu 1988 Ekim- 1989 Kasım, tarihleri arasında incelenmiştir. Fitoplankton biyoması Klorofila yoğunluğu ile ölçülmüştür.Ayrıca göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri de saptanmıştır. Fitoplankton başlıca Bacillariophyta. Chlorophyta. Cyanophyta, Dinophyta. Euglenophyta. divizyolarına ait 49 türden oluşmuştur. Bacillariophyta divizyosu fitop- lanktonda en fazla türle (24) temsil edilmiştir. Bu grupdan, Cyclotella Meneghiniana Kütz. en önemli tür olmuştur. Navicula ve Nitzschia ise tür sayısı bakımından zengin bulunmuştur. Chroococcus ve Spirulina türlerinin hakim olduğu Cyanophyta divizyosu yaz sonu ve sonbahar aylarında dominant olmuştur. Klorofil-a yoğunluğu fitoplankton yoğunluğu ile uyum göstererek düşük bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Fitoplankton, Tuzlu Göller, Biyomas, Birincil verimlilik.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis KIRŞEHİR SEYFE LAKE PHYTOPLANKTON AYLA BAYSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisior : Assoc. Prof. Dr. Olcay OBALİ 1990, Page: 47 Jury : Assoc. Prof.Dr. Olcay OBALİ Prof. Dr. Aynur ÜNAL. Prof. Dr. Mustafa KURU. Phytoplankton of Seyfe lake was investigated between the period from October 1988 to November 1989. Phytoplankton Biomass mesurements were carried by chlo- ropyl-a density method and also some chemical and physi cal charecteristics of the water were determined. Phytoplankton was consist of 49 species belong to Bacillariopyhta, Chlorophyta, Cyanophy ta. Dinophy- ta, divisions. Bacillariophyta divisio was represented by great diversity of species. Cyclotella Meneghiniana was the most important species in this group. Navicula and Nitzchia were found in rich for spesies diversity. Cya- nophyta divisio that mainly include Chroococcus and Spi- rulina species were dominant at the end of summer and fall.Chlorophyl-a quantity was found in agreement with the phytoplankton density and was measured low. KEY WORDS: Phytoplankton, salt lake, biomass, primary productivity.