Kırşehir-Seyfe gölü bentik alg florası
The Benthic algal flora of Seyfe lake, Kırşehir
  1. Tez No: 9495
  2. Yazar: AYŞE YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY OBALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRŞEHİR - SEYFE GÖLÜ BEKTİK ALG FLORASI Ayşe YÜCEL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman : Doç.Dr. Olcay OBALİ 1990, Sayfa: 37 Jüri: Doç. Dr. Olcay OBALİ Prof.Dr. Aynur ÜNAL Prof.Dr. Mustafa KURU Bu araştırmada Ekim 1988-Kasım 1989 tarihleri arasında Kırşehir-Seyfe gölünün bentik alg florası incelenmiştir. Bentik alg florası Bacillariophyta, Chlorophyta,Cyanophyta, Dinophyta ve Euglenophyta divizyolarına ait 46 türden oluşmuştur. Mevcut florada Bacillariophyta (diyatomeler) tür çeşitliliği ve hücre sayısı bakımından dominanttır. Bu gruptan Nitzsehia, Navicula ve Cymbeîla en fazla türle temsil edilen cinsler olmuştur. Spirulina ve Oscillatoria türleri ile temsil edilen Cyanophyta divizyosu ikinci hakim organizma grubu olarak görülmüştür. Diğer divizyo üyeleri ise önemli olmamıştır. Seyfe gölü bentik alg florası tür çeşitliliği ve miktar bakımından oldukça fakir olarak tanımlanabilir. ANAHTAR KELİMELER: Bentik algler, epipelik algler» epifitik algler, epilitik algler, tuzlu-acı sular, Seyfe gölü, littoral bölge.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis THE BENTHIC ALGAL FLORA OF SEYFE LAKE, KIRŞEHİR Ayşe YÜCEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Olcay OBALİ 1990, Page: 37 Jury : Assoc. Prof.Dr.Olcay OBALİ Prof.Dr. Aynur ÜNAL Prof.Dr. Mustafa KURU In this study the benthic algal flora of Seyfe lake located at Kırşehir province was examined between October, 1988-November, 1989. The benthic algal flora was composed of 46 species belong ing to Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta and Euglenophyta. In present flora, Bacillariophyta (Diatoms) were dominated in respect to species diversity and density. In this group Nitzschia, Navicula and Cymbella were the genera represented by many species. Cyanophyta was the second dominant group represented by the species of Spirvlina and Oscillatoria. Other division members were not in important quantities. The benthic algal flora of Seyfe lake may describe as a poor in species diversity and richness. KEY WORDS: Benthic algae, epiphelic algae, epiphytic algae, epilithic algae, saline-brackish water, Seyfe lake, littoral zone.