Kordosentez uygulanan olguların klinik özelliklerinin incelenmesi
To evaluate clinic properties of cordosentesis cases
- Tez No: 203794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YALINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterınde karyotip amaçlı prenatal tanı aracı olarak metabolik, enfeksiyöz, hematolojik hastalıklarda tanı ve tedavi amacıyla yapılan kordosentez işlemini endikasyonları, komplikasyonları ve fetal prognoz yönünden irdelemektir.Bu çalışma Temmuz 2004-Aralık 2007 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında yapıldı. Toplam 160 hastaya, 161 kordosentez işlemi yapıldı. Kordosentez işlemi 17-46 yaşları arasında ve 17-35 gebelik haftaları arasında yapıldı. Kordosentez işleminde fetuslardan ortalama 3.60±1.37 cc kan alındı. Kordosentez işleminde 148 (%91.8) olguya 1 kez, 11 (%6.8) olguya 2 kez, 2 (%1.2) olguya 3 kez iğne girişimi yapıldı. Tüm olgularda kordosentezde serbest el tekniği kullanıldı. Spinal iğnenin giriş yeri olarak olguların 130'unda umbilikal kordonun plasental insersiyon yeri (%80.7), olguların 31'inde (%19.2) umbilikal kordonun serbest kısmı kullanıldı.Kordosentezin en sık endikasyonu 80 (%49.6) olguyla fetal anomaliydi. Kordosentez işlemi ayrıca Toxoplazma IgM pozitif iki gebede fetal etkilenme olup olmadığının araştırılması amacıyla yapıldı. Olguların ikisinde fetal cinsiyet tayini ve bu olgulardan birinde 17 hidroksi Progesteron seviyesinin tespiti için kordosentez yapıldı. İmmünize Rh'larda ve Rh uygunsuzluğunda fetal karyotiple beraber fetal aneminin değerlendirilmesinde kordosentez yapıldı.Fetal patoloji endikasyonuyla kordosentez yapılan olgularda, fetal kayıp 100 olguda 3 (%3), fetal patolojisi olmayan grupta 61 olguda 1 (% 0.6) idi.Kordosentez işlemi yapılan 4 (% 2.4) olguda fetal bradikardi, 9 (% 5.5) olguda intraamniotik kanama saptandı. Ortalama kanama süresi 71,42 ± 11,5 saniye olarak hesaplandı.Kordosentez işlemi yapılan fetuslardan 16'sında (%10) karyotip analizinde anomali saptandı. Tüm kromozomal anomaliler içinde 6 fetusta trizomi 21 (%37.5), 2 fetusta trizomi 18 (%12.5), 1 fetusta 9. kromozomda anomali (%12.5), 1 fetusta triploidi (%.6.2), 1 fetusta trizomi 22 (%6.2), bir fetusta 47XXX (%6.2), bir fetusta 46 qh+ (%6.2), bir fetusta 18 p- (%6.2), iki fetusta 21.kromozomda (%12.5) anomali saptandı.Bu çalışmadaki amacımız; kromozom anomalisi açısından yüksek riskli gebeliklerde, prenatal enfeksiyöz hastalıklarında risk altındaki fetusta ve bazı metabolik hastalıklarda kordosentez işlemini endikasyon, klinik girişim özelliği, karyotipleme başarısı, işlem başarısı, fetal prognoz yönünden incelemek ve elde edilen bilgiler doğrultusunda gebelik takip ve yönetimine doğru karar vermektir.Sonuç olarak, kromozomal anomali yönünden yüksek risk taşıyan gebelerde diğer erken prenatal tanı yöntemleri uygulanmamışsa prenatal tanı amacıyla kordosentez uygulanması uygun bir tanı yöntemidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the indications, complications, fetal prognosis of cordosentesis procedure that is performed to make caryotype analyses as a prenatal tool for diagnosis and treatment of metabolic, infection, hematolojic diseases in second and third trimester of pregnancy.This study was performed in Obstetric and Gynecology Department of Dicle University Medical School between July 2004- December 2007. 161 cordosentesis procedure was performed on 160 patients totally. The cordosentesis was done in 17-35 gestations weeks to the patients of 17-46 ages. 3.60±1.37 cc blood was taken during the procedure. The spinal needle was inserted once in 148 (%91.8) cases, twice in 11 (%6.8) cases, three times in 2 (%1.2) cases. Free hand tecnique was applied in all cases. Spinal needle puncture was done on plasental insersion site of umblical cord in 130 (%80.7) cases, free umblical loop in 31 (%19.2) cases.The most common indications of cordosentesis were fetal abnormality. It was also performed in two Toxo IgM positive cases to research fetal affects. In two cases to determine fetal gender and in one case to reveal 17 ?OH progestorone level. Cordosentesis was performed to evaluate fetal anemies with the detection of fetal caryotype in Rh isoimmunisation and Rh sensitization cases.Fetal loss was 3 (%3) in 100 cases whom cordosentesis was performed with the indication of fetal pathology, while it was 1 (%0.6) in 61 cases without any fetal patology.Fetal bradicardia was dedected in 4 (%2.4) cordosentesis cases, and intraamniotic hemoragia was dedected in 9 (%5.5) cases. The avarage bleeding time was calculated as 71,42 ± 11,5 seconds.In cordosentesis caryotype abnormalities were dedected in 16 fetuses (%10). Among all chromosomal abnormalities 6 (%37.5) fetuses had trisomy 21, 2 (%12.5) fetuses had trisomy 18, 1 (%6.2) fetus had abnormality on chromosom 9, 1 (%6.2) fetus had triploidy, 1 (%6.2) fetus had trisomy 22, 1 (%6.2) fetus had 47XXX, 1 (%6.2) fetus had 46 gh+, 1 (%6.2) fetus had 18p-, 2 (%12.5) fetuses had abnormalities on chromosom 21.Our objective in this study was to make accurate determination of the pegnancy follow up and management accourding to the data gaimed by analysing the indications, clinical properties, success in caryotype analyse, success in procedure, fetal prognosis of cordosentesis in high risk pregnancies, fetuses under the risk of prenatal infections diseases and some metabolic diseases.In conclusion, cordosentesis is a eligible diagnostic methode in pregnancies under high risk of chromosomal abnormalities to whom other early prenatal diagostic tests were not performed.